Kutilové mohou žádat o dotace na zateplení domů svépomocí. Stát také podpoří domácí fotovoltaiku

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) nabídne dotace na zateplení domů svépomocí nebo  zřízení domácího fotovoltaického systému s tepelným čerpadlem. Nově lze získat dotaci také na výměnu nevyhovujících kamen bez nutnosti zateplení domu nebo na venkovní stínicí techniku. Zájemci mohou příspěvek získat od 15. října a nově mohou lidé žádost poslat včetně příloh elektronicky. Na veletrhu For Arch to v úterý oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Video Události
video

Události: Dotace z Nové zelené úsporám získají i ti, kdo opravují dům svépomocí

Stát hodlá novými dotacemi podpořit rekonstrukce domů svépomocí. Peníze poskytne především na materiál, vypůjčení nářadí a odborný technický dozor.

„V poslední době je problémem sehnat stavební kapacity. My bychom rádi dostali do hry i šikovné řemeslníky, kteří jsou schopni si to udělat sami. Je to jedna z nejpoptávanějších možností změn,“ prohlásil minitr životního prostředí Brabec.

Aby majitelé domů na dotaci dosáhli, musí předložit správně vyplněné dokumenty. „Kromě povinného odborného technického dozoru je nutné mít řádně zpracovanou projektovou dokumentaci pod kontrolou Státního fondu životního prostředí,“ řekl ředitel fondu Petr Valdman. Například dotace na zateplení, výměnu oken a dveří může uhradit až polovinu výdajů.

80 tisíc na nový kotel, 150 tisíc na dům s rekuperací

Nově lze žádat také o dotaci na výměnu kamen bez připojení na otopný systém. Na výměnu za ekologičtější, úspornější a výkonnější zdroj vytápění přispěje ministerstvo životního prostředí až 80 tisíc korun. Zájem by o to mohly mít podle ministerstva desítky tisíc domácností. Výměnu nebude nutné kombinovat se zateplením domu.

Dále podpoří stát v programu Nová zelená úsporám také pořízení venkovní stínicí techniky, a to v rámci dotací na zateplení. Na každý metr čtvereční stíněné plochy mohou zájemci získat 500 nebo 1000 korun. 

Novinkou je i podpora stavby nízkoenergetických domů s rekuperací, tedy systémem řízeným větráním se zpětným získáváním tepla. Dotace činí 150 tisíc korun.

Dotace nabídne stát i na domácí fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem

Program také nově nabízí možnost získat dotaci 150 tisíc korun na fotovoltaický systém v kombinaci s tepelným čerpadlem.

„Máme velké ambice zejména co se týče fotovoltaických elektráren. Jsme přesvědčeni, že je v České republice kapacita na desítky tisíc instalací ročně, zatím jich děláme tisíce ročně. Je to správná cesta z hlediska obnovitelného zdroje, panely na střechách mají smysl,“ řekl Brabec. Žádosti o dotace půjde nově podat i elektronicky včetně souvisejících dokumentů.

„Malá fotovoltaická elektrárna může pokrýt 30 až 50 procent roční spotřeby energie v domácnosti. Pokud se ale navíc k ní připojí i tepelné čerpadlo k vytápění domu, celková úspora energie bude ještě vyšší,“ uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE) ve společné tiskové zprávě KOZE, Asociace pro využití tepelných čerpadel a Cechu aplikovaných fotovoltaických technologií (CAFT).

Kombinace fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla zároveň podle předsedy představenstva CAFT Aleše Hradeckého klade vyšší nároky na kvalitní návrh systému. „Domácí fotovoltaická elektrárna musí být k provozu tepelného čerpadla přizpůsobena. Při navrhování celého systému je nutné dbát na dobré dimenzování ve výkonu elektrárny a střídače, který mění stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na střídavý,“ doplnil.

Od startu programu v roce 2014 byly vyplaceny 22 tisícům žadatelů na úsporné renovace a stavby rodinných a bytových domů přes čtyři miliardy korun, dalších více než 14 tisíc žádostí na stejnou částku je do programu podáno. „Průměrná výše dotace pro zateplení rodinného domu je zhruba čtvrt milionu korun, bytového domu více než 800 tisíc korun,“ dodal Brabec.