Nový šéf Českých drah Kupec chystá masivní investice a zrychlení vlaků na 200 kilometrů v hodině

27 minut
Šéf Českých drah Miroslav Kupec v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Konkurence ostatních dopravců nám velmi prospěla, byli jsme příliš zahleděni do sebe, uvedl v pořadu Interview ČT24 nový generální ředitel a předseda představenstva Českých drah Miroslav Kupec. Dráhy prý nic nehnalo dopředu, aby řešily kvalitu služeb a dělaly více pro modernizaci vozového parku – změnu přístupu způsobila až konkurence, dodal Kupec, který byl do čela národního dopravce vybrán v úterý.

Českým drahám končí v roce 2019 většina smluv na zajištění dopravní obslužnosti.  Trh se bude otevírat, o nových zakázkách se bude rozhodovat v nabídkových řízeních i přímých zadáních. 

„Jsme národní dopravce. Poskytujeme službu deseti milionům občanů této země. Chceme, aby nám tato role zůstala,“ uvedl Kupec. To podle něho znamená, že České dráhy hodlají získat na otevřeném trhu co nejvíce práce a poskytovat služby pokud možno ve stejném rozsahu jako dosud.

České dráhy
Zdroj: ČT24

Nový generální ředitel chce proto pokračovat v modernizaci vozového parku a zlepšování služeb. Domnívá se, že je znát, že se za posledních několik let České dráhy výrazně změnily. 

Národní dopravce dnes vypravuje 7200 vlakových spojů denně. „Technika někde neodpovídá představám zákazníků, jinde je špičková,“ řekl. Jako kladný příklad zmínil Railjet, Pendolino či některé příměstské jednotky.  

Za svoji prioritu považuje vznik jasné finanční strategie, která vytvoří prostor pro další masivní investice. Zmínil také soutěž na 50 nových vozů pro dálkovou dopravu, které si chtějí ČD pořídit. Vozidla s třicetiletou životností, účetní i fyzickou, mají být připravena zvládat rychlost 200 kilometrů za hodinu. Nyní je v Česku povoleno maximálně 160 kilometrů za hodinu. 

Jak se dostat na vyšší rychlost

Kupec očekává, že změny na železničních tratích v Česku umožní tuto rychlost využít. ČD podporují strategii Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) zvýšit průchodnost některých tratí a zvýšit na nich rychlost na 200 kilometrů za hodinu. Zároveň pak souběžně s tím řešit budoucnost vysokorychlostních tratí.

Zatím se smysl nákupu takovýchto vozidel projevuje v Německu a Rakousku, kde už touto rychlostí jezdí. Se SŽDC řeší České dráhy i pokračování elektrifikace sítí. Připravován je například program, jak nasadit na koleje hybridní vozidla, která by nahradila dieselové jednotky, dodal. 

Kupec po absolvování ČVUT nastoupil do Poldi Kladno, kde po dvouleté praxi působil jako vedoucí provozu. V roce 1990 vyhrál výběrové řízení na pozici generálního ředitele ČKD Slaný, později působil ve vrcholových manažerských funkcích strojírenských firem F. X. Meiller, Škoda Machine Tool a ČKD Vagonka. Mezi roky 2009 až 2013 podnikal, poté nastoupil do Českých drah, před zvolením do představenstva pracoval jako vrchní přednosta pražského depa. Ve vedení národního dopravce dostal na starosti správu majetku a servis železniční techniky.

Šéf Českých drah rovněž zmínil, že ČD mají stále velké množství nepotřebného majetku, jehož prodej by měl jejich hospodaření zlepšovat. Připomněl také, že dráhy jsou partnery v řadě developerských projektů, hlavně v Praze. Na SŽDC dráhy před časem převedly devět set nádražních budov a jejich pozemky, ale prodej dalších pozemků bude pokračovat. 

Kupec v pořadu odmítl hodnotit červnové vyjádření svého předchůdce Pavla Krtka o možnosti koupit některého z železničních konkurentů. „Nechci to komentovat, je to věc, která je poměrně čerstvá, ta nabídka na trhu existuje, nabídka společnosti Leo Express … je to věc na úrovni obchodního tajemství.“

České dráhy nyní podle něho ve svých vizích řeší, jak dál expandovat, třeba i na okolní trhy. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 10 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 12 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 21 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...