HN: Agrofert loni získal rekordní dvě miliardy z dotací, na dani z příjmu zaplatil třetinu

Koncern Agrofert získal loni podle Hospodářských novin na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun. Na dani z příjmu přitom firma ve stejném období zaplatila 739 milionů korun, upozornil deník. Koncern Agrofert vlastnil ještě na začátku loňského roku současný premiér Andrej Babiš (ANO). V únoru 2017 vložil své akcie kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Údaje o čerpaných dotacích a odvedených daních deník zjistil z výroční zprávy za všechny firmy spadající do skupiny Agrofert. „Nad její rámec nebudeme detaily komentovat,“ řekl listu mluvčí společnosti Karel Hanzelka.

Firmy spadající pod Agrofert loni získaly 1,35 miliardy korun na provozních dotacích, na které má nárok každý, kdo splní příslušné podmínky. Jde například o dotace na hektar půdy či chované zvíře.

Dalších 607 milionů korun tvořily podle Hospodářských novin investiční dotace. Ty se skládají z přímých finančních částek a z čerpaných pobídek v podobě slev na dani.

Podle deníku získal Agrofert loni nejvíc přímých investičních dotací z Německa, kde na stavbu velké pekárny dostal 11 milionů eur (přibližně 290 milionů korun). V Česku pocházely největší investiční dotace z programu na rozvoj venkova a mířily do potravinářských firem.

Kromě toho pobíral Agrofert také peníze na dorovnání garantovaných výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů, zejména bioplynových stanic. Tímto způsobem podle novin loni inkasoval 150 milionů korun.

Zisk Agrofertu se loni propadl

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnávala zhruba 33 tisíc lidí.

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert se loni meziročně snížil o 38 procent na 4,8 miliardy korun a konsolidované tržby stagnovaly na 155,1 miliardy korun. Za poklesem stojí výkon německé pekárenské skupiny Lieken, nedařilo se také společnostem chemického sektoru v oblasti produkce hnojiv. Naopak dobře si vedly zemědělské společnosti. O hospodářských výsledcích za rok 2017 Agrofert informoval počátkem června.

Tento týden Piráti obvinili Babiše, že stále Agrofert ovládá. Vycházejí přitom z analýzy právních předpisů či konzultací s experty. Piráti odkazují mimo jiné na zákon o mezinárodní spolupráci při správě daní, podle kterého se za ovládající osobu považuje zakladatel svěřenského fondu, ale i obmyšlený, tedy osoba, v jejíž prospěch má být ze strany fondu plněno. Firma by podle Pirátů měla vrátit neoprávněně získané dotace a peníze za zakázky, protože zákon o střetu zájmů zakazuje, aby členové vlády byli ovládající osobou ve společnosti, která dotace či zakázky získává. 

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že společnost má odlišný právní názor a že Babiš ovládající osobou není. Akcie Agrofertu jsou podle Hanzelky v majetku, který tvoří svěřenské fondy, které jsou spravovány svěřenskými správci.