Také Kanada vrací úder. Začne uplatňovat odvetná cla na některé výrobky z USA

Kanadská vláda zveřejnila konečný seznam výrobků, kterých se při dovozu ze Spojených států dotknou odvetná cla. Ottawa je zavádí jako odpověď na celní poplatky při dovozu oceli a hliníku do USA, platit začnou od neděle. Odvetná cla na některé výrobky z USA zavedla již dříve také Evropská unie. 

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Na vybrané americké zboží dovážené do Kanady v celkové hodnotě 16,6 miliardy kanadských dolarů (281 miliard Kč) se od 1. července budou vztahovat cla ve výši 10 až 25 procent. Většinou půjde o výrobky z oceli a hliníku, ale dotknou se například i kávy, kečupu nebo whisky. 

„Nebudeme tu záležitost eskalovat a nebudeme ustupovat,“ řekla kanadská ministryně zahraničních věcí Chrystia Freelandová. Země podle ní neměla jinou možnost, cla označila za politováníhodná. Motivem protiopatření podle ní prý není zloba, ale smutek.

Vláda v pátek také představila podpůrný balíček opatření v objemu dvou miliard kanadských dolarů (33,8 miliardy Kč) pro domácí průmysl zasažený americkými cly.

Podpůrný balíček sestává až do výše 1,7 miliardy kanadských dolarů z firemních úvěrů a pojištění pro společnosti podnikající v ocelářství, hliníkárenství a v příbuzných odvětvích.

Spojené státy zavedly cla na dovoz oceli a hliníku pro Kanadu stejně jako pro Evropskou unii k 1. červnu s argumentem ochrany americké národní bezpečnosti. Kanada kvůli jejich uvalení podala na Washington obratem stížnost u Světové obchodní organizace (WTO).

Evropská unie již minulý týden začala uplatňovat cla ve výši 25 procent na dovoz některého zboží ze Spojených států. Opatření je reakcí na americká cla na dovoz oceli a hliníku. V první fázi se bude opatření EU týkat amerického zboží, jehož roční dovoz do Unie dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (zhruba 72 miliard korun).

Kompletní seznam zboží, na které chce EU uvalit clo: 391.21 KB