Konec vzájemných výhrůžek? Čínsko-americká obchodní válka se prý odkládá

Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy se podle amerického ministra financí odkládá. Steven Mnuchin v rozhovoru s televizní stanicí Fox prohlásil, že se Washington a Peking dohodly prozatím nenaplnit své hrozby ohledně uvalení nových cel na vzájemnou obchodní výměnu. Čína slíbila, že bude nakupovat víc amerického zboží a sníží cla na některé produkty.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: China Stringer Network

Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil, že uvalí cla na dovoz čínského zboží do USA v hodnotě až 150 miliard dolarů (3,3 bilionu korun) ročně. Peking následně varoval, že je připraven podniknout odvetná opatření zahrnující cla na řadu amerických produktů. To vyvolalo obavy, že spory přerostou v obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Obě země však již v sobotu oznámily, že se dohodly na opatřeních ke snížení deficitu USA v obchodování s Čínou. Ta by podle dohody měla nakupovat více amerického zboží, zejména zemědělských a energetických produktů. Mnuchin navíc uvedl, že Čína u řady produktů slíbila snížení cel. Neposkytl však další podrobnosti.

Trump učinil ze snížení deficitu v obchodování s Čínou jeden z klíčových bodů své předvolební kampaně. Hrozbou zavedení nových cel se snaží Peking přimět k ukončení údajných krádeží amerického duševního vlastnictví, píše server BBC.