Číňané podle J&T v termínu nezaplatili. Odvolaný místopředseda CEFC Tvrdík sliboval peníze do pátku

J&T neví o tom, že by jí čínský státní konglomerát CITIC Group uhradil dluh 450 milionů eur (11,5 miliardy korun) za CEFC Europe. ČTK to odpoledne řekl zdroj z J&T. CEFC na dotaz ohledně zaplacení nereagovala. Už ve čtvrtek český věřitel převzal výkon akcionářských práv v CEFC Europe a odvolal představenstvo. Čínská strana to kritizovala jako „nepřátelské převzetí“. Podle odvolaného místopředsedy představenstva evropské CEFC Jaroslava Tvrdíka přitom byla u české banky připsána částka převyšující veškeré závazky a čínský státní podnik měl být připraven dluh splatit do pátečních 14:00.

Video Zprávy ve 12
video

J&T je připravená dál jednat se CITIC o splacení závazků společnosti CEFC

Společnost J&T Private Investments (JTPI) převzala ve čtvrtek večer výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala představenstvo včetně Tvrdíka a dosadila krizový management, protože čínská společnost v termínu neuhradila dluhy.

Tvrdík ještě ve čtvrtek reagoval tvrzením, že čínský státní konglomerát CITIC Group na účet u ČSOB Praha odeslal 475 milionů euro (12,1 miliardy korun). O připravenosti uhradit veškeré závazky CEFC China do pátečních 14:00 byla společnost J&T informována už před rozhodnutím o přebrání výkonu akcionářských práv, uvedl Tvrdík na Twitteru. CITIC má v CEFC Europe podíl 49 procent.

„Jaroslav Tvrdík na Twitteru mluví o penězích, kterými dle našich informací CEFC nedisponovala,“ napsal během pátku mluvčí JTPI Petr Málek. „V jednáních mezi CITIC a JTPI nedošlo ve stanovených lhůtách k dohodě nad způsobem splacení. Ochrana investice byla logickým krokem. K dalším jednáním se společností CITIC jsme připraveni,“ uvedl Málek.

CEFC China uvedla, že už 8. května vystavila CITIC Group dopis pro skupinu J&T, kterým potvrdila připravenost uhradit veškeré závazky CEFC vůči J&T. Původní termín splatnosti úvěrů byl 31. července, nový termín stanovila sama J&T na 18. května.

Z prohlášení CEFC China vyplývalo, že změny v představenstvu neuznává a počítá se splacením závazků vůči J&T. „Přes tento, zcela nepochopitelný a protiprávní krok ze strany skupiny J&T, legitimní představenstvo CEFC Europe činí veškeré kroky nutné pro zajištění řádného chodu společnosti a svých aktiv, včetně kroků vedoucích k okamžitému splacení všech závazků vůči skupině J&T,“ uvedla CEFC China.

Video Události
video

Události: Obchodní boj o CEFC

Tvrdík v pátek na Twitteru napsal, že J&T bezdůvodně odmítá přijmout peníze, přestože je firma CITIC k zaplacení řadně zmocněna. Na to podle ČTK reagoval spolumajitel J&T Patrik Tkáč, že J&T je připravená ihned přijmout platbu CITIC Group zákonnou cestou a vrátit CEFC Europe do původního stavu. 

Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií.

Na potíže firmy CEFC upozornilo vyšetřování jejího šéfa

O problémech CEFC se začalo psát poté, co v březnu vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality. Zeman v březnu řekl, že se Jie Ťien-minga jako poradce nevzdá, dokud nebude v Číně z něčeho reálně obviněn nebo odsouzen.

Aktuální záležitost mezi CEFC a J&T nebude Hrad podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka komentovat. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) se jedná o věc soukromých firem. „Je v zájmu našich firem, aby bylo jasno, kdo je majitel. Doufejme, že se to vyjasní co nejdřív,“ řekl novinářům Babiš. „Myslím si, že je to důležité hlavně ve vztahu k Travel Servisu, což má samozřejmě dopad na naše lidi a další firmy,“ doplnil šéf vlády. Letecká společnost Travel Service vlastní ČSA a nízkonákladové SmartWings.

CEFC ovládla v Česku Žďas Žďár nad Sázavou, Pivovary Lobkowicz i fotbalovou Slavii

CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Spravuje zde aktiva v hodnotě přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy korun).

Vedle zmíněných aerolinií Travel Service působí v cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group a strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou. Je majoritním vlastníkem českého fotbalového klubu SK Slavia Praha, stadionu v Edenu či dvou pražských hotelů Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague a historické budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy.

Koupila pražský administrativní komplex Florentinum a zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina. Posledním velkým nákupem byl podíl v cestovní kanceláři Canaria Travel. 

Kapitálově vstoupila i do J&T Finance Group, ve které získala desetiprocentní podíl. Společnost CEFC Shanghai International Group vlastní přímý 5,4procentní podíl a nepřímý 4,5procentní podíl prostřednictvím společnosti CEFC Hainan International Holdings (celkový podíl činí 9,9 procenta).

V březnu 2016 se obě strany dohodly, že čínská strana získá v J&T Finance Group polovinu. Za poloviční podíl v JTFG měla zaplatit 980 milionů eur (26,3 miliardy korun). Přestože získání polovičního podílu v investiční skupině J&T Finance Group schválil jak antimonopolní úřad, tak Evropská centrální banka, počátkem letošního roku Česká národní banka tento krok zarazila kvůli pochybnostem o původu čínských peněz. CEFC se odvolala, v březnu ale oznámila, že žádost o navýšení podílu stahuje.

V září 2015 také CEFC majetkově vstoupila do mediálních skupin Médea Group a Empresa Media, kam spadá i TV Barrandov. Loni v září však dokončila odchod z těchto společností, když uplatnila své právo na vrácení podílu původnímu majiteli Jaromíru Soukupovi. Hospodářské noviny nicméně letos v dubnu napsaly, že Číňané tyto podíly stále kontrolují a že šéf CITIC Group jednal se Soukupem.