Kaufland uspěl se stížností, nemusí platit pokutu 300 tisíc za prodej medu s antibiotiky

Maloobchodní řetězec Kaufland uspěl u Nejvyššího správního soudu (NSS) s kasační stížností proti rozhodnutí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Bránil se pokutě 300 tisíc korun, kterou mu udělil královéhradecký inspektorát za prodej medu od Včelpa s obsahem antibiotik.

Supermarket Kaufland
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Z rozhodnutí soudu vyplývá, že SZPI udělila za prakticky stejný prohřešek pět pokut v celkové výši téměř 5,1 milionu korun. Podle NSS však měla spojit řízení do jednoho a udělit pouze jednu pokutu.

V roce 2015 prodával Kaufland medy od Včelpa, které obsahovaly různá antibiotika v různém množství. SZPI udělila pokuty prostřednictvím inspektorátů v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Olomouci a Hradci Králové. Argumentovala tím, že šlo o různé prohřešky vzhledem k tomu, že šlo o různé šarže s různým minimálním datem trvanlivosti. Proto inspekce ukládala pokuty ve více správních řízeních, což akceptoval i Krajský soud v Hradci Králové.

Právní názor NSS je však odlišný, protože případy spojuje jak stejný dodavatel, tak prakticky stejné prohřešky. Lišilo se jen množství antibiotik v medu a druhy těchto látek. Navíc SZPI správní řízení podle NSS koordinovala vzhledem k tomu, že všechna rozhodnutí vydala v jednom měsíci.

Z hlediska procesní ekonomie se nevrací řízení ke krajskému soudu, ale rovnou inspekci, NSS původní rozhodnutí SZPI zrušil. Vzhledem k výši dalších pokut je podle něj třeba uvažovat o minimalizaci pokuty či o úplném zrušení.

Medy s antibiotiky od Včelpa vyústily v roce 2015 ve velkou kauzu, kdy dosud nezjištěný pachatel přimíchával do českého medu ukrajinský. V Evropské unii je přitom léčení včel antibiotiky zakázané. Milionové pokuty dostal jak výrobce, tak prodejci medu.