Exportéři měli loni rekordní rok. Dovoz však rostl víc než vývoz

3 minuty
Export tuzemských firem loni dosáhl nového rekordu
Zdroj: ČT24

Přebytek obchodní bilance v národním pojetí za loňský rok činil 152,6 miliardy korun, uvedl Český statistický úřad. Výsledek je meziročně o 11,1 miliardy horší. V porovnání s rokem 2016 se zvýšil vývoz o 5,6 procenta a dovoz o 6,3 procenta. V přeshraničním pojetí i tak ale dosáhli exportéři rekordního výsledku 4,2 bilionu korun.

„Za celý loňský rok dosáhnul zahraniční obchod nižšího přebytku než v loňském roce, když kladná bilance dosáhla necelých 155 miliard korun, zatímco v rekordním roce 2016 to bylo necelých 164 miliard korun. I tak se ale jedná o velmi dobrý výsledek. Exportérům se dařilo, ale bilanci snižovaly vysoké dovozy z titulu silné spotřeby i investic,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Vývoz a dovoz do EU a na další trhy v roce 2017
Zdroj: ČSÚ

„Nižší hodnota ve srovnání s rokem 2016 je částečně způsobena vývojem cen ropy. Bilance s ropou a zemním plynem se totiž v roce 2017 dostala do deficitu 118 miliard ve srovnání s nižším deficitem roku 2016 ve výši 78 miliard korun. Růst cen ropy v minulém roce tak vedl k vyššími deficitu v kategorii ropa a zemní plyn, a stojí tak za snížením celkového přebytku zahraničního obchodu v roce 2017,“ tvrdí hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

  • Přeshraniční statistika zahraničního obchodu nerozlišuje, jestli se obchodní vztahy týkají rezidentů či nerezidentů. Vypovídá výhradně o fyzickém pohybu zboží přes hranice České republiky.
  • Národní pojetí reprezentuje reálný zahraniční obchod, tedy obchod, při kterém spolu obchodují zástupci domácí ekonomiky (rezidenti) se zástupci zahraničí (nerezidenti).

Zásadní vliv na vývoz má export motorových vozidel, jeho podíl za rok 2017 dosáhl 28,6 procenta. „Tento podíl se postupně zvyšuje, v roce 2014 činil 22,8 procenta, v roce 2011 pak ,pouhých‘ 20 procent,“ uvedl Seidler.

3 minuty
Události: České firmy rekordně vyvážely
Zdroj: ČT24

V prosinci klesá exportní aktivita

V samotném prosinci 2017 dosáhl zahraniční obchod schodku, a to 2,2 miliardy korun. „Pro trh to bylo příjemné překvapení. Počítalo se s více než šestimiliardovým schodkem. I tak se znovu projevilo, že v závěru posledních let končí vždy obchodní bilance v minusu,“ uvedl analytik Next Finance Jiří Cihlář.

„Vlivem svátků a dovolených klesá výroba a tím i exportní aktivita,“ podotkl Zeisel. „V prosinci zahraničnímu obchodu pomáhaly hlavě vývozy aut. To potvrzují i statistiky sdružení výrobců automobilů. Přidávají se i vývozy strojů a zařízení, které jsou podporovány větší chutí investovat nejenom doma, ale i v zahraničí,“ dodal.

Obchodní bilance zboží v národním pojetí s vybranými zeměmi v roce 2017
Zdroj: ČSÚ

Negativní vliv na prosincové výsledky zahraničního obchodu mělo prohloubení deficitu s kovy, koksem a rafinovanými ropnými produkty. Horší byla také bilance v oblasti zemědělských produktů.

„Česká republika má příznivou bilanci zahraničního obchodu se státy Evropské unie. Jen v prosinci loňského roku jsme na tomto trhu dosáhli přebytku 35,9 miliardy korun. Oproti tomu se státy mimo EU jsme dosáhli schodku 36,4 miliardy korun,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Podle něj jsou české výrobky v EU konkurenceschopné i při posilování koruny vůči euru.

Závislost české ekonomiky na evropském trhu je nicméně příliš silná, upozorňuje. „Do budoucna bychom měli více diverzifikovat náš zahraniční obchod, tak abychom byli odolnější v případě propuknutí lokálních hospodářských krizí,“ řekl Křeček. 

Rekordní export přesáhl čtyři biliony

V přeshraničním pojetí loni český export poprvé překonal čtyřbilionovou hranici – meziročně se zvýšil o 5,7 procenta na 4,2 bilionu korun. O pětinu vzrostl export do Číny, do Německa české podniky vyvezly o 7,3 procenta zboží více – ovšem celková hodnota vývozu do Německa činí 1,38 bilionu, zatímco u Číny je to 56 miliard.

6 minut
Ekonom Zeisel: Vývozy do Číny nejsou nijak velké, ale dynamika je slušná
Zdroj: ČT24

Podíl českého exportu do EU zůstal na úrovni 83,7 procenta. Z hlavních exportních destinací se vývoz snížil pouze na Slovensko, a to o necelá dvě procenta na 324 miliard korun.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka hodnota českého vývozu dokazuje, že se exportérům v posledních letech daří získávat zakázky. Jako důležitý předpoklad pro úspěšný export vidí i podporu státu a jeho aktivní ekonomickou diplomacii.

„Vláda by proto měla nadále posilovat síť ekonomických diplomatů a zahraničních kanceláří CzechTrade. Plánovanou reformu institucionálních zahraničních zastoupení je nutné nejprve prodiskutovat s klíčovými hráči a pobavit se s nimi o možných dopadech na vývozce,“ dodal Hanák. Kabinet také podle něj musí uskutečnit reformu státních institucí, které zajišťují finanční podporu exportérů. Další vývoj exportu v letošním roce bude především spojený s ekonomickým vývojem zahraničních obchodních partnerů České republiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 12 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 20 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánovčera v 15:54

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30
Načítání...