Pražské letiště už letos odbavilo rekordních 15 milionů lidí. Těží i z ochoty více utrácet za létání

Pražské Letiště Václava Havla v noci na čtvrtek překonalo hranici 15 milionů odbavených cestujících, což je nejvíce za 80 let jeho existence. Největší letiště v České republice tak pokořilo rok starý rekord z loňského prosince, kdy oznámilo 13 milionů odbavených cestujících.

Za důvodem narůstajícího počtu cestujících stojí podle vedení letiště atraktivita Prahy jako bezpečné turistické destinace a zároveň i schopnost a ochota Čechů více utrácet za létání. „Za opětovně rekordní výsledek je třeba poděkovat všem cestujícím, kteří si jako výchozí i konečný bod na svých cestách stále častěji vybírají Letiště Václava Havla Praha,“ uvedl předseda představenstva letiště Václav Řehoř.

Během letošního roku na pražském letišti přistálo a opět vzlétlo na 139 tisíc letadel. Cestující si nechali odbavit na osm milionů zavazadel, přičemž na odletech to bylo zhruba 4,5 milionu zavazadel, zatímco na příletech odhadem 3,4 milionu zavazadel. Zhruba 100 tisíc zavazadel bylo zapsáno jako tranzitní, uvedlo letiště.

Větší zájem o Afriku. Nejvyužívanější spojení je ale s Paříží

V pololetí letištěm prošlo 6,8 milionu cestujících, což představuje asi pětinový meziroční nárůst. Tehdy letiště označilo za hlavní tahouny růstu počtu pasažérů spoje mezi Prahou a Afrikou a linky na Blízký a Dálný východ.

Z pohledu celkového počtu pasažérů jsou ale dlouhodobě nejvíce využívány lety do Paříže, Moskvy a Amsterdamu. Podle posledních zveřejněných dat z letošního října cestovalo z Prahy do Paříže 69 tisíc cestujících.