Konec poplatků za roaming provázejí ojedinělé excesy. ČTÚ zahájil správní řízení

V polovině června skončily pro zákazníky v Evropské unii příplatky za roaming, ne vždy to ale bylo bez problémů. Český telekomunikační úřad dokonce zahájil správní řízení. Předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák sice v pořadu Otázky Václava Moravce nemohl specifikovat, kolika operátorů se věc týká. Upozornil ale, že ve většině případů se operátoři snaží ctít evropskou regulaci a excesy jsou ojedinělé.

Video Otázky Václava Moravce
video

OVM na téma regulace mobilního trhu

„Část zákazníků nebyla převedena na základní eurotarif. Setkáváme se s jednotkami dotazů a stížností ohledně toho, že jsou lidé zmatení, když mají neomezené volání ve vlastní síti, tak že to není tak, že by to měli bez příplatku, když volají ze zahraničí,“ přiblížil Jaromír Novák z Českého telekomunikačního úřadu.

Kvůli prohřeškům už telekomunikační úřad zahájil správní řízení. Protože je ve stádiu šetření, Novák nespecifikoval, koho se týká nebo jestli jde o více operátorů. Nelze však podle něj mluvit o systémovém problému.

„Ve většině případů se operátoři snaží ctít evropskou regulaci a excesy vycházejí ze zvláštních typů smluv, které jsou uzavírány,“ uvedl s tím, že to jsou jednotky případů.

Regulace se přitom může rozšířit i na další oblasti. Teď byly příplatky omezeny pro situace, kdy člověk vyjede do některé země EU a chce například volat domů. Vysoké ceny se ale nadále platí za  volání na zahraniční čísla a začal se tím zabývat i Evropský parlament.

Ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund v tom ale vidí politickou rétoriku ve smyslu „mějme všechno všichni zadarmo“.

„Jsou to operátoři, kteří musí zvýšené náklady hradit, a nikdo jim to nekompenzuje. Hovor, který dělám z Německa do Prahy, má jinou hodnotu než ten, který dělám z Německa na karibský ostrov Martinik. Pokud se bavíme o mezinárodních hovorech, což jsou hovory z České republiky do zahraničí, tak vždycky byly jiné než lokální. Není žádný objev, že by najednou zdražily. Jsou vždycky vyšší, protože je dražší dát hovor dohromady,“ podotkl v pořadu Otázky Václava Moravce.

Grund viní za pokřivenost trhu telekomunikační úřad

Podmínky operátorům utahuje i domácí legislativa. Ceny za mobilní služby se totiž staly i politickou věcí. Nedávno prošla novela telekomunikačního zákona, která přináší možnost rychlejší změny operátorů, ale obsahuje i změny v pokutách.

„Antimonopolní úřad nedávno řekl, že mobilní trh je dost konkurenční,“ podotkl Grund. Pro politiky to ale podle něj nebude nikdy dostatečné. „Jsou to ale ti politici, kteří si mobilní trh vzali jako volební vábničku, slibovali, že to tady změní, a víme, kolik ve volbách dostali. Ceny nejsou pro lidi téma, lidi trápí daleko závažnější věci, které v zemi řešíme. Myslím, že i na mobilním trhu máme víc problémů než konkrétní ceny,“ míní.

Telekomunikační úřad ale chce víc regulace. Podle Nováka zpráva antimonopolního úřadu znamená, že se jim nepodařilo prokázat kartel na maloobchodním trhu, protože je tady velká část zákazníků, která má neveřejné nabídky. „Neprobíhá cenová válka, ale soutěž na neveřejných nabídkách,“ uvedl.

Telekomunikační úřad má podle Nováka za prokázané, že část trhu, konkrétně segment domácností, nemá takovou výhodu ze snižování cen. „Působí zde virtuální operátoři, kteří díky neveřejným nabídkám pro firmy nedokážou nabídku replikovat a působit konkurenčním tlakem,“ míní Novák.

Podle Grunda ale může za pokřivenost na trhu právě regulátor. Jako problém vidí šedé operátory – to jsou takoví, kteří uzavřeli s operátory smlouvu jako zákazník, ale přeprodávají služby dál bez vědomí operátora.

„Regulátor proti tomu nebojuje. Nesmíme se pak divit, že to na trhu vytváří problém,“ tvrdí šéf Asociace provozovatelů mobilních sítí s tím, že sami operátoři to nevyřeší. „Jejich zákazníků jsou desetitisíce, možná stovky tisíc,“ uvedl.

Takové číslo ale Novák odmítá, stejně tak vidí problém šedých operátorů jinak. „Je to prodejní kanál regulérního operátora. Místo toho, aby prodával SIM karty na prodejně, aby uzavřel regulérní velkoobchodní byznys s virtuálním partnerem, může mít šedého operátora, který mu generuje výnosy,“ poznamenal.

V minulosti byla podle Nováka tato praxe hojně využívaná, ale teď se od toho snaží operátoři distancovat.