Po Vánocích potraviny zlevní, předpokládají ekonomové

Inflace je nyní v Česku nejvyšší od roku 2012 a jejím tahounem jsou potraviny. Například v říjnu zdražilo máslo v meziročním srovnání o více než padesát procent. Ekonomové však věří, že růst spotřebitelských cen dosáhl svého vrcholu a v dalších měsících budou pomalu klesat. Důvodem má být efekt vyšší srovnávací základny v příštích měsících a také postupná stabilizace cen potravin.

Video Události
video

Události: Dražší potraviny v Česku

V pražské cukrárně Saint Tropez pocítili za posledních pár měsíců zvyšování cen hned u několika vstupních surovin. Snaží se ale nezdražovat. 

„Když víme, že se bude zdražovat, snažíme se udělat větší zásobu, případně musíme potom sáhnout do naší marže. Cenu vajec jsme vůbec nepromítali do zvýšení. U másla jsme na to byli připraveni, takže jsme ho nakoupili dopředu,“ řekla majitelka Michaela Nosálová. 

Vejce začala zdražovat v září, a to kvůli fipronilové kauze. „Zejména v Nizozemí, v Belgii, v Polsku se vybily miliony nosnic a snížila se produkce vajec. Tím pádem je nedostatek vajec, ceny v České republice kopírují ceny vajec v Evropě,“ uvedla předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Zatímco loni v říjnu se tak v průměru dalo sehnat deset vajec za necelých 27 korun, dnes je to o téměř deset korun víc.

Ceny potravin táhlo vzhůru máslo. Ročně ho každý Čech sní skoro 5,5 kilogramu. Loni přitom za čtvrtinku másla lidé platili o dvacet korun méně než letos (ze 40,30 na 60,50 koruny). A to ovlivní i ceny nákupů na letošní Vánoce.

„V průběhu letošních Vánoc musíme počítat se zdražením potravin v průměru o 25 až 30 procent, podle jednotlivých druhů a kategorií,“ uvedl marketingový manažer Kupi.cz Petr Miklík. 

Štědrodenní večeře pro čtyřčlennou rodinu tak letos vyjde bezmála o 500 korun dráže než loni (z 1980 Kč na 2413 korun). A to v součtu za polévku, hlavní chod i nápoje. Pokud lidé budou vyhledávat zboží v akcích, mohou ušetřit až třetinu.