Sněmovní výbor podpořil návrh rozpočtu se schodkem 50 miliard. Na změny už prý není čas

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil poslancům schválit v prvním čtení základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Návrh počítá se schodkem 50 miliard korun, letošní schválený schodek je o deset miliard vyšší. Rozpočet připravila bývalá vládní koalice, schvalovat ho ale bude už sněmovna v novém složení. První čtení na plénu by mělo přijít na řadu v úterý 5. prosince.

Pokud poslanci v prvním čtení schválí příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání, nebudou už tyto parametry moci měnit. Budou moci navrhovat pouze přesuny uvnitř rozpočtu.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) poslancům řekl, že zásadní změny rozpočtu už nejsou možné, protože by jim musely předcházet změny zákonů. Zpravodajka k rozpočtu Miloslava Vostrá (KSČM) uvedla, že poslanci nemají prostor na žádné zásadní změny, protože nejsou schopni změnit základní parametry tak rychle, aby se vyhnuli rozpočtovému provizoriu. „Rozpočtové provizorium je to poslední, co by si politické strany přály,“ řekla.

„Rozpočtové provizorium by v praxi znamenalo snížení výdajů o 4,6 miliard korun měsíčně. Vzhledem k tomu, že mandatorní a provozní výdaje by byly vypláceny již podle nových schémat, musely by se odložit některé investice.“ 

Štěpán Křeček

hlavní ekonom BH Securities

Podle ODS je výše schodku neopodstatněná

Poslanec ODS Jan Skopeček řekl, že po letech hospodářského růstu nemá padesátimiliardový schodek opodstatnění. Dodal, že ministr financí má svázané ruce, protože výdajová stránka rozpočtu je výrazně ovlivněna povinnými výdaji a vláda předcházející čtyři roky nevyužila k tomu, aby s nimi něco udělala.

Video Události
video

Události: Ve výboru o státním rozpočtu

Pilný hájil rozpočet například tím, že parlament mimo jiné schválil navýšení podílu obcí na vybrané dani z přidané hodnoty o 8,5 miliardy korun, které se tak přesunou ze státního rozpočtu do veřejných rozpočtů. Nárůst mandatorních výdajů je podle něj dán i stárnutím populace a z něj vyplývajícím tlakem na růst penzí i peněz do zdravotnictví.

Návrh rozpočtu ve výboru podpořili poslanci ANO a ČSSD. Proti doporučujícímu stanovisku hlasovali, Věra Kovářová (STAN) a Jan Skopeček (ODS), zdrželi se dva poslanci Pirátů, dva poslanci KSČM i dva poslanci SPD.

Poslanci mají na projednání rozpočtu letos méně času než jindy. V ostatních letech na něj mají zhruba dva měsíce, letos jim na to musí stačit několik týdnů. Nejbližší schůze čeká poslance v úterý 5. 12., kdy jejím hlavním bodem je první čtení návrhu státního rozpočtu, v němž poslanci schvalují zejména jeho příjmy, výdaje a výši schodku. Druhé čtení, v němž poslanci mohou navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu, přijde na řadu na následující schůzi, které se bude moci uskutečnit nejdříve v pátek 15 prosince.

Závěrečné schvalování rozpočtu by se mělo konat od úterý 19. prosince.

Schodek má pokrýt především vydání státních dluhopisů. Nejvíc peněz připadne tradičně ministerstvu práce, a to přes 588 miliard korun.

Vláda v návrhu počítá s růstem ekonomiky o 3,1 procenta a průměrným růstem spotřebitelských cen o 2,3 procenta. Výdaje na platy státních zaměstnanců mají vzrůst oproti letošku o 24,4 miliardy korun na 186,4 miliardy. Na daních chce stát vybrat přes 772 miliard korun.