Čínská energetická a investiční skupina CEFC:
Skupina CEFC China Energy Company Limited působí především v energetice, financích a průmyslu. Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil v roce 2002 Jie Ťien-ming, který je nyní předsedou představenstva. Podle některých zdrojů je čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana. Prezidentem CEFC je Čchan Čchao-tuo.
Společnost je podle vlastních údajů největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. V žebříčku největších společností světa Fortune Global 500 patří CEFC China 222. pozice. Po celém světě zaměstnává téměř 30 tisíc lidí.
Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si společnost vybrala Českou republiku, kde nyní zaměstnává přes 4000 lidí. V Česku dosud uskutečnila investice za 36 miliard korun a výše dokončovaných investic je 17 miliard korun.
V Česku firma koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, kde bude mít poloviční podíl, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu nebo dvou pražských hotelů Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague a také historické budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Loni v listopadu koupila pražský administrativní komplex Florentinum, letos pak zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina a posledním velkým podnikem je nákup menšinového podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel.
Česko-slovenská finanční skupina Penta Investments:
Středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Podnikat začala jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době i v médiích.
Penta je aktivní na více než deseti trzích napříč Evropou a má zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově. Vlastní majetek v hodnotě 8,5 miliardy eur (217 miliard korun). Je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu, zajišťuje práci pro více než 32 tisíc lidí.
U zrodu Penty stáli Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, společníky se později stali Jozef Oravkin, Martin Kúšik a Juraj Herko (ten později z Penty odešel a místo něj se partnerem stal Jozef Špirko). Nyní jsou partnery Dospiva, Haščák, Oravkin, Ian Child a Eduard Maták.
Na český trh Penta vstoupila v roce 2001. Klíčovými investicemi skupiny jsou síť lékáren Dr. Max (největší síť lékáren ve střední Evropě, kromě České republiky a Slovenska působí také v Polsku, Rumunsku a Srbsku), sázková společnost Fortuna, Aero Vodochody nebo z poslední doby provozovatel nemocnic a ambulancí Nemos Group.
Penta disponuje také pozemky v okolí pražského Masarykova nádraží, které plánuje zastavět. V hlavním městě vlastní ještě například komplex Aviatica v areálu Waltrovka v Jinonicích. Loni naopak Penta prodala svůj komplex Florentinum čínské skupině CEFC.
V roce 2014 začala Penta investovat do médií. Ovládla společnosti 7 PLUS, Centrum Holdings nebo Trend Holding. O rok později koupila vydavatelství Vltava-Labe-Press (vydává noviny Deník), vlastní rovněž Astrosat Media (vydává lifestylové tituly Story, Glanc, National Geographic i tradiční týdeníky Květy nebo Vlasta).
Na Slovensku Penta nedávno ovládla Sberbank, v roce 2007 se stala jediným akcionářem Privatbanky. V roce 2011 získala kontrolu nad peněžním ústavem Prima banka (dříve Dexia banka).
Loni Penta zvýšila čistý zisk o 25 procent na 6,78 miliardy korun. Tržby stouply o čtyři procenta na 151,2 miliardy korun. Na růstu se vedle výkonu firem skupiny podílel prodej společnosti Gimborn a první stavby Penty v ČR Florentina.
CME:
Mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) založil v roce 1994 Ronald Lauder, který byl do roku 2014 nevýkonným předsedou správní rady. Hlavním akcionářem CME, která je zaregistrována na Bermudách, je americká mediální skupina Time Warner.
Vedle Česka provozuje televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku. Dohromady provozuje 27 televizních kanálů s rozsahem pro 40 milionů diváků. Společnost nedávno oznámila, že plánuje prodat své stanice v Chorvatsku a ve Slovinsku. Zisk hodlá použít na částečné umoření dluhů.
V loňském roce vzrostl provozní zisk CME před odpisy a amortizací (OIBDA) o 22 procent na 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun). Tržby se zvýšily o pět procent na 638 milionů USD (13,8 miliardy korun). Největšího provozního zisku OIBDA dosáhla firma v Česku, kde činil 77 milionů dolarů (1,7 miliardy Kč). Meziročně zisk OIBDA v Česku stoupl o zhruba sedm procent. Tržby se zvýšily o 4,2 procenta na 190,4 milionu USD (4,1 miliardy korun).
S akciemi společnosti se obchoduje na americkém trhu Nasdaq a na pražské burze cenných papírů.
TV Nova:
Mediální společnost CET 21 (nyní TV Nova), která vlastní vysílací licence pro kanály Nova Group, byla založena 22. června 1992. Během své existence prošla vlastnickými změnami. Firmu, která získala v roce 1993 licenci na celoplošné vysílání, zakládala pětice intelektuálů - Fedor Gál, Josef Alan, Peter Hunčík, Peter Kršák a Vlastimil Venclík.
Vladimír Železný ve společnosti zpočátku figuroval jako mluvčí, po úspěšném licenčním řízení se ocitl v čele vznikající televize. Postupně v ní získával stále silnější slovo, byl jejím ředitelem a zastával i funkci jednatele České nezávislé televizní společnosti (ČNTS), která zajišťovala samotné vysílání Novy a ovládala ji společnost CME.
V roce 2002 převzala kontrolu nad Novou finanční skupina PPF, která televizi ovládla, když se Železný kvůli následkům svého dramatického rozchodu se CME v létě 1999 ocitl v dluzích. V roce 2004 PPF prodala Novu opět CME za 16,5 miliardy korun a 11procentní akciový podíl v CME. V roce 2009 se o CME začal zajímat americký koncern Time Warner, který se stal jejím hlavním akcionářem.
V dubnu 2017 se CET 21 přejmenovala na TV Nova, s.r.o. a je v současnosti držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold.
Loni televize zvýšila zisk o 100 milionů korun na 297 milionů korun. Tržby se zvýšily o čtyři procenta na 4,66 miliardy korun.
Nova loni zaměstnávala 497 lidí.