Bezobalové obchody pronikají do dalších koutů Česka. Nesou dobrý pocit ochrany přírody

3 minuty
Události v regionech: Boom bezobalových obchodů
Zdroj: ČT24

Českem se šíří boom bezobalových obchodů, ve kterých zákazníkům nákup – a nemusí jít jen o potraviny – odsypou nebo odlijí do nádob a zásobníků, které si sami přinesou. Zboží tam sice zpravidla je o něco dražší, ale zákazníci oceňují jiné přednosti. Například ekologičnost,  vůni a chuť.

Tereza Černá společně se sestrou otevřela v Jihlavě takto zaměřený obchod před dvěma měsíci. Zákazníky proto stále hledají. „Jdou okolo, říkají, že je to hezká myšlenka, a podívají se, co máme,“ uvedla spolumajitelka obchodu nazvaného Černý bez. 

Manželé Kružíkovi z Třebíče začali o něco dříve a svoji stálou klientelu už mají. „My jsme neměli ani pro sebe kde nakupovat to dobré, bez igelitů. Neustále jsme řešili popelnici, začali jsme u malé, pak jsme koupili větší a ani ta nestačila.“

Romana Kružíková – spolumajitelka obchodu Kružíkovic sypané potraviny – v souvislosti se zákazníky zmiňuje zejména poptávku po těstovinách, rýži, sušeném ovoci či po kvalitní mouce. „Mouka by se měla skladovat v plátěném pytlíku, nebo papírovém, protože má 15  procent vlhkost a musí pracovat,“ dodává spolumajitel prodejny Tomáš Kružík. 

Zářijový Den otevřených dveří v pražské Bubenči
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

Šetřit přírodu

V zahraničí už fungují stovky plnohodnotných bezobalových obchodů (Zero waste), v Česku je vůbec největší obchod tohoto rázu v Praze – v šestém obvodu hlavního města funguje od 20. září. Pro metropoli se ale nejedná o novinku. 

Síť svých bezobalových prodejen postupně rozšiřuje také nezisková organizace Bezobalu, která první prodejnu otevřela na Praze 2 už před třemi lety. Vedle toho vede i školicí centrum, které zájemcům vysvětlit, jak bezobalové prodejny fungují. Podle ředitele organizace Petra Hanzela tvoří obaly kolem poloviny komunálního odpadu. Obejít se bez nich tak znamená velkou úlevu pro životní prostředí.

Tatáž motivace stojí i za zářijovým otevřením prvního bezobalového obchodu v Ústeckém kraji. Do vlastních nebo vratných nádob lze koupit mouku, těstoviny, fazole či třeba aviváž. Majitelka litoměřického obchodu Meloun – ani jeden obal Martina Válková řekla, že cílem je nabídnout lidem možnost, jak šetřit přírodu. 

Litoměřický obchod Meloun – ani jeden obal
Zdroj: Libor Zavoral/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 15 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 17 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
včera v 11:34

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...