Airbus odhalil korupci u svých obchodních zástupců. Vyšetřování se nově týká i Spojených států

Evropský výrobce letecké techniky Airbus objevil problémy týkající se využívání obchodních zástupců při prodeji americké zbrojní technologie. Do korupčního skandálu tak jsou nyní zataženy i Spojené státy. Společnost to oznámila spolu s výsledky hospodaření ve třetím čtvrtletí, její provozní zisk (EBIT) klesl o čtyři procenta na 697 milionů eur (téměř 18 miliard Kč).

Airbus A350 XWB
Zdroj: Reuters Autor: Rodrigo Garrido

Světová dvojka, po americkém Boeingu, nyní navzdory poklesu v dodávkách letadel potvrdila své cíle na celý letošní rok. Uvedla nicméně, že je ještě příliš brzy předpovědět, jak velké mohou být pokuty související s vyšetřováním kvůli podezření z korupce v Británii a ve Francii. K dopadu případného vyšetřování USA se odmítla vyjádřit.

Příjmy firmy vzrostly o dvě procenta na 14,24 miliardy eur. Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali horší výsledky. Předpokládali, že zisk společnosti klesne o 5,6 procenta na 690 milionů eur a příjmy stoupnou o 1,8 procenta na 14,2 miliardy.

Problémy při prodeji zbraní

Do korupčního skandálu jsou teď zataženy i Spojené státy. Společnost ve svém prohlášení uvedla, že zjistila problémy v souvislosti s využíváním obchodních zástupců při prodeji americké zbrojní technologie. Jde o nepřesnosti v hlášeních americkému ministerstvu zahraničí podle článku 130 amerických pravidel o mezinárodním obchodu se zbraněmi (ITAR). Legislativa se týká provizí při prodeji zbraní.

Finanční ředitel Harald Wilhelm zdůraznil, že jeho firma neodhalila žádné tajemství o citlivé americké technologii a že věc se týká obchodních zástupců a provizí. Odmítl se vyjádřit k tomu, zda by nové informace mohly v USA vést k vyšetřování ministerstvem spravedlnosti. USA se až dosud úplatkářská aféra nedotkla.