Australská firma EMH chce o těžbě lithia jednat s novou vládou

Zájem australské společnosti European Metals Holdings (EMH) o těžbu lithia u Cínovce na Teplicku v Krušných horách nadále trvá. Firma chce o projektu jednat s novou vládou, která vzejde z víkendových voleb. Společnost podle něj plánuje dostát závazkům z memoranda, které s firmou začátkem října podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Podpis ale kritizovalo hnutí ANO a sněmovna následně požádala vládu o zrušení memoranda.

Video Události
video

Australská firma EMH chce o těžbě lithia jednat s novou vládou

Možná těžba lithia v Česku se stala jedním z největších témat předvolební kampaně. Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Sociální demokraté označovali kauzu kolem těžby lithia za vykonstruovanou a umělou a za útok vedený hnutím ANO a KSČM. Tvrdili, že ANO se jen snaží zakrýt Babišovy kauzy.

Ohledně lithia už EMH jednala se státním podnikem Palivový kombinát Ústí. Připravuje se také jednání se státním podnikem Diamo. Generální ředitel EMH Keith Coughlan řekl, že záložní plán pro případ, že by nová vláda neměla zájem pokračovat ve spolupráci, firma nemá. „Doufáme, že se podaří dojít k řešení situace. A že, jak se projekt bude vyvíjet, tak memorandum o porozumění bude platit i nadále,“ dodal. 

Firma se brání spojitosti s Britskými Panenskými ostrovy

V návaznosti na to, že Babiš několikrát upozornil na údajnou provázanost firmy s Britskými Panenskými ostrovy, EMH prohlásila, že je společností registrovanou v Austrálii se sídlem v Perthu. „Existuje pouze jedna společnost European Metals Holding Limited – australský subjekt není pobočkou subjektu vedeného na Britských Panenských ostrovech,“ sdělila. 

Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní právě EMH. V čele společnosti Geomet stojí od letoška bývalý manažer černouhelné OKD Richard Pavlík. EMH odmítlo tvrzení, že mezi akcionáře firmy patří bývalý spolumajitel OKD Zdeněk Bakala. „Jsme připraveni českým orgánům poskytnout individuální seznam pověřených podílníků,“ dodal Coughlan.

Lithium je považováno za kov budoucnosti. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství na ložisku ve Slavkovském lese. S těžbou lithia by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt za 21 let 37 milionů tun rudy. 

Minulé pondělí se kvůli kauze lithium na mimořádné schůzi sešli poslanci. Po devítihodinové debatě sněmovna požádala vládu, aby platnost memoranda zrušila. Končící dolní komora také uvedla, že lithium by měl těžit státní podnik. Usnesení sněmovny jsou ale pro vládu pouze doporučující, dolní komora nemůže kabinet úkolovat.