Průměrná cena ojetin stoupla o 15 tisíc korun, nejoblíbenější je Octavie

Průměrná cena ojetých aut letos do září vzrostla meziročně o 15 tisíc korun na 205 600 korun. Dvě pětiny aut se prodaly za sumu mezi sto až dvě stě tisíci korun, vyplývá ze statistiky společnosti Cebia.

Video Zprávy ve 12
video

Průměrná cena ojetin stoupla o 15 tisíc korun

Meziročně roste také počet najetých kilometrů udávaných při prodeji, a to o 18 tisíc kilometrů na 179 tisíc. „Tato změna může mít dvě příčiny. Do Česka se dovážejí stále starší ojetiny, které mají více najeto, a statisticky tak zvyšují průměrné číslo u všech ojetých aut. Další možnou příčinou je, že více prodejců již přiznává skutečný vyšší stav najetých kilometrů,“ uvedl mluvčí Cebie Jan Dryák. Podotkl, že stočených vozů jsou podle statistiky stále zhruba dvě pětiny.

Na rozdíl od trhu nových aut jsou vozy z druhé ruky prodávané převážně s dieselovými motory. Jejich podíl ve třetím čtvrtletí se oproti předchozímu kvartálu zvýšil o dva procentní body na 61 procent.

Letos se v každém případě prodávaly vozy s cenou do sto tisíc korun, jejich podíl klesl o šest procentních bodů na 20 procent. Naopak podíl dražších aut nad 300 tisíc korun stoupl o dva procentní body na 21 procent a vozy s cenou od 200 do 300 tisíc korun tvořily 19 procent, tedy o tři procentní body více než loni.

Prodávají se i vozidla bez STK

V Česku se v letošním roce prodalo 7,5 procenta vozidel bez platné STK. Pro zákazníky to znamená, že nesou finanční zátěž následného provedení STK a kontroly emisí, ale především nesou riziko, že vozidlo těmito kontrolami neprojde a budou muset na své náklady uvést vozidlo do požadovaného stavu.

Nejprodávanějšími ojetinami byly škodovky. Celkově vede Octavia před Fabií. Následuje VW Passat, Ford Focus a VW Golf. Dlouhodobě se zvyšují prodeje korejských značek. Kia Ceed je na deváté pozici a Hyundai i30 na desátém místě. Počet nabízených ojetých aut na českém trhu se letos do září meziročně zvýšil o více než dvě procenta na 820 tisíc vozů.