Středočeský kraj rozdělí na nové kotle přes půl miliardy. Žádosti chce elektronicky

Středočeský kraj začal přijímat žádosti v druhé výzvě kotlíkových dotací. Na nové kotle rozdělí více než 502 milionů korun. Každý zájemce může získat příspěvek od 75 tisíc až do 127 tisíc korun, v závislosti na typu nového kotle a lokalitě, ve které se jeho nemovitost nachází. Do 16:00 přijal kraj přes 4100 žádostí.

Video 90’ ČT24 - Nové kotlíkové dotace
video

90' ČT24 na téma kotlíkové dotace

Pokud by každý žadatel dostal nejnižší možný příspěvek, uspokojí jich kraj 6696. Reálně kraj přispěje zhruba pěti tisícům lidí. 

Oproti minulé výzvě kraj přijímá žádosti jen elektronicky. Elektronický systém žádostí pro Středočeský kraj funguje bezproblémově, nápor zvládá. Hejtmanství ale zaznamenalo výpadky na svých webových stránkách, kde je proklik na systém žádostí.

Kraj proto zapojil další server, čímž problém s přetížením vyřešil, řekl ČTK mluvčí hejtmanství Pavel Lochař. „Výhodu měli lidé, kteří si žádost předvyplnili. Ty prodlevy a výpadky na krajském webu byly v řádech sekund a minut, lidé čekali na odezvu stránky třeba minutu,“ popsal Lochař.

Podle Lochaře odpovídá počet přijatých žádostí částce přes 447 milionů korun. Z hrubých kontrol přijatých žádostí ale vyplynulo, že mnoho z nich je odesláno duplicitně. „Nebudeme zastavovat systém příjmu žádostí, dokud si nebudeme jisti, že opravdu jsou všechny peníze vyčerpané,“ uvedl Lochař.

Elektronicky místo stání ve frontách

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) budou žádosti elektronicky přijímat všechny kraje vyjma Prahy. Některé kraje již příjem žádostí zahájily, podle ministra funguje elektronický systém bez problémů a nehroutí se.

„Asi nejzásadnější změna druhé vlny je, že nejsou podporovány kotle čistě na uhlí.“

Petr Valdman

ředitel Státního fondu životního prostředí

„Podpora bude pouze pro tepelná čerpadla, kotle na biomasu, kombinované kotle a plynové kondenzační kotle,“ přiblížil Brabec. Příspěvky budou moci získat lidé, kteří plánují výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním v první a druhé emisní třídě.

„Nastavili jsme také výhodnou kombinaci s programem Nová zelená úsporám,“ dodal ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. „Kdo se rozhodne vyměnit kotel a třeba se v příštím roce rozhodne, že si ještě požádá na zateplení z programu, obdrží od nás dotační bonus až 40 tisíc korun,“ vysvětlil. 

Do dvaceti dnů od podání elektronické žádosti budou muset lidé žádost vytisknout a s dalšími potřebnými dokumenty doručit na podatelnu krajského úřadu. „Odpadne tak nepříjemné až nelidské čekání žadatelů ve frontě v zimě a dešti před krajským úřadem. Jsem ráda, že se nám systém podařilo změnit,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Pokud žadatel zaregistruje žádost pouze elektronicky a na úřad ji vytištěnou nedonese, na příspěvek nárok mít nebude. O dotacích bude rozhodovat Rada Středočeského kraje do 120 pracovních dnů od doručení písemné žádosti.

Do roku 2020 by se po celé republice mělo díky dotacím vyměnit kolem sta tisíc kotlů. Zatím jich prošla proměnou pětina. Celkově stát v rámci kotlíkových dotací plánuje přerozdělit devět miliard z Evropských fondů. Současnou druhou výzvu pak musí všechny kraje lidem otevřít nejpozději do konce října.