Miliardy navíc od Pilného nedostala. Nespokojená Šlechtová bude lobbovat za vyšší schodek rozpočtu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) požadované čtyři miliardy korun nad rámec navrženého rozpočtu nedostane. Po pátečním jednání s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) to novinářům řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Uvedla, že jedinou šancí je jednání koaliční rady, které se uskuteční 4. září. Koalice se podle ní může rozhodnout, že zvýší dohodnutý schodek 50 miliard korun v rozpočtu pro příští rok.

Video Zprávy v 16
video

Ministryně Šlechtová neuspěla

„Ministr financí mi sdělil, že ve státním rozpočtu, jak je teď nastaven, není žádný prostor na zvýšení rozpočtu pro MMR. Nicméně jen tak to nevzdávám. Po dohodě s panem premiérem se 4. září bude jednat na koaliční radě o možném navýšení schodku státního rozpočtu. A bude záležet na tom, kam by případné navýšení šlo,“ uvedla Šlechtová.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) řekl pro ČT, že i v případě zvyšování rozpočtového schodku nemůže ministryně rozhodně počítat s miliardami navíc. Připomněl, že je nutné zlepšit financování dopravních staveb, „něco“ podle něho chtějí také vysoké školy, takže to nebude v řádu miliard.

Video Události
video

Události: Příprava rozpočtu na rok 2018

MMR by podle Šlechtové v příštím roce nemohlo poskytovat dotace obcím například na stavbu komunitních domů pro seniory, místní komunikace, dětská hřiště nebo sportoviště. Ministr Pilný argumentoval, že se zvýšilo rozpočtové určení daní pro obce, na druhou stranu to navýšení je do roku 2012 zpětně, uvedla ministryně.

„Jsem velmi nespokojená. Protože MMR národními dotacemi vykrývá bílá místa, kam nejdou evropské peníze. Proto si myslím, že by náš rozpočet měl být jednou z priorit vlády.“

Karla Šlechtová

ministryně pro místní rozvoj (za ANO)

První návrh rozpočtu pro MMR počítal s meziročním poklesem o 11,3 miliardy korun. V údajích jsou započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů. V případě příjmů bez započtení peněz z EU je navržený rozpočet ministerstva nižší o 2,1 miliardy korun, uvedlo už v květnu MMR.

Ještě před pátečním jednáním s ministrem Pilným uvedla Šlechtová, že dostala od ministerstva financí 300 milionů korun na informační systémy, jako je například monitorovací systém.