Limity na výrobu piva malým pivovarníkům nestačí, chtějí je změnit

Česko je sedmým největším výrobcem piva v Evropské unii, každý rok se u nás uvaří necelé dvě miliardy litrů. Současně má mezi evropskými státy jednu z nejnižších spotřebních daní. Návrh na její další snižování už ovšem poslanci v tomto volebním období neschválili. Někteří výrobci piva to ale vítají.

Video Události
video

Limity na výrobu piva malým pivovarníkům nestačí, chtějí je změnit

V Česku působí několik tisíc domácích pivovarů, kterých se spotřební daň netýká. Má to ovšem svoje meze. Domácí pivovarníci smějí uvařit každý rok dvě stě litrů piva na domácnost. Průměrná spotřeba piva v Česku je přitom zhruba sto padesát litrů na hlavu. 

Změnu limitů chtějí domácí pivovarníci prosadit do nové podoby zákona o spotřební dani. Ty současné jsou podle nich nedostačující a patří k nejnižším v Evropě. Víc piva si můžou uvařit třeba i v převážně muslimském Turecku.

„Do dvou set litrů se spotřební daň sice nehradí, ale je potřeba kontrolovat to, že ten dotyčný výrobce výrobu nepřesáhne. Jednou z těch kontrol je monitorování nabídky a poptávky v regionu a také zkušenosti regionálních celníků,“ vysvětluje mluvčí Celní správy ČR Martina Kaňková.

„Pokud bychom chtěli vyrobit víc jak dvě stě litrů piva, musíme splňovat další a další náležitosti, což v podstatě znamená, že bychom měli mít legální funkční pivovar,“ míní domácí pivovarník Radek Michel.

Malým pivovarům s roční produkcí do deseti tisíc hektolitrů se v Česku daří. Například v pivovaru Millenium vaří pivo přes rok a stále navyšují množství. „Tady máme připravené místo, budou tady další dva tanky, abychom rozšířili výrobu,“ popisuje plány na expanzi majitel Jiří Havlice.

Snížení spotřební daně by stejně jako další minipivovarníci přivítali, zásadní pro jejich fungování ale není. „To je spíš záležitostí velkých pivovarů, kde ty částky jdou do desítek a stovek milionů,“ konstatuje prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Největší pivovary teď platí základní spotřební daň korunu šedesát z půllitru desestistupňového piva. Čím je pivovar menší, tím je sazba nižší. Minipivovary platí polovinu.