Zlevnění roamingu Čechy povzbudilo. Telefonují třikrát víc než loni

Češi po zlevnění roamingu v zemích EU telefonují zhruba třikrát více než loni a stahují až šestkrát více dat. Vzrostl i telefonní provoz cizinců v Česku. Vyplývá to z informací mobilních operátorů. Přesnější data budou k dispozici na konci léta.

Video Zprávy ve 12
video

Měsíc od zrušení poplatků za roaming

Od poloviny letošního června museli mobilní operátoři v Evropské unii snížit ceny roamingu na úroveň vnitrostátních tarifů.

Občané EU, kteří přijíždí do Česka, volají dvakrát více než loni a data stahují přibližně čtyřikrát více. Počet SMS vzrostl jen mírně.

„Nejpopulárnějšími destinacemi byly v prvních dvou prázdninových týdnech dle roamingového provozu Chorvatsko a Itálie. Tyto země díky dovoleným překonávají v letních měsících tradiční destinace Německo a Slovensko, které v průběhu celého roku jsou nejčastějším cílem českých uživatelů.“

Lucie Pecháčková

mluvčí O2

Podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové cenově citliví návštěvníci, tedy typicky fyzické osoby ze střední a východní části EU, využívají roamingové služby výrazně více než dosud. Naopak návštěvníci ze západní části EU nejsou na cenu tolik citliví, služby využívali již dříve a nárůst u nich není nijak zásadní.

Jednoznačným tahákem léta je podle operátorů internet. Jeho návštěvnost kontinuálně narůstá v posledních letech i bez ohledu na evropskou regulaci. To souvisí i s tím, že celkově roste počet zákazníků využívajících chytré telefony a mobilní data i v rámci ČR.

Například zákazníci O2 od začátku letošního roku přenesli v sítích chorvatských operátorů tolik GigaBytů, kolik přenesli za celý rok 2016. Rychlost prázdninových přesunů Čechů do Chorvatska je vidět i v nárůstu provozu a přenesených dat, kdy z měsíce na měsíc vzroste provoz u Jadranu téměř padesátkrát.

„Meziročně má roamingový provoz trvale vzestupnou tendenci, to znamená, že roste jak spotřeba zahraničních turistů v ČR, tak i našich zákazníků v zahraničí,“ podotkla Veronika Exnerová z Vodafonu.  

Kde si dát pozor

Pozor si ale lidé musejí dát třeba ve Švýcarsku. Toho se totiž zrušení poplatků za roaming netýká. Draze vyjdou také hovory z oblíbených letních destinací, jako jsou Černá Hora, Turecko a Egypt.

„Uživatelé by si hlavně měli dávat pozor v hraničních oblastech Evropské unie, tam kde zóna EU sousedí se státy, které do tohoto nového nařízení nespadají. To znamená například Švýcarsko, tedy v zemích, které sousedí se Švýcarskem, anebo například také na řeckých ostrovech, kam zasahují turecké sítě,“ uvedl šéfredaktor Mobilenet.cz Martin Pultzner. 

Někteří evropští operátoři ale už začali zlevňovat i data mimo státy Unie. Tlačí je k tomu ceny konkurence. To je případ i českého operátora Vodafone. Ten plánuje zlevnit ještě koncem tohoto měsíce.