Rusnok odmítá obavy kvůli nové pravomoci pro ČNB. Je to politická hra, tvrdí

Česká národní banka se v Poslanecké sněmovně stala během debaty o regulování hypoték obětí politické hry, prohlásil guvernér ČNB Jiří Rusnok. Někteří poslanci chtějí zmírnit navrhovanou zákonnou pravomoc ČNB určovat limity úvěrů na bydlení, které v současnosti banka může vydávat jen formou doporučení. Rusnokova slova ale odmítá předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).

Guvernér ČNB Jiří Rusnok
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Je zjevné, že v Poslanecké sněmovně pochopení pro to, aby ČNB mohla tyto nástroje použít jako závazné, chybí. Je to politická hra, které jsme se jako regulátor stali obětí. Nikdy jsme neřekli, že okamžitě budeme využívat v novele uvedené ukazatele. Navíc nás nikdo nepřesvědčil o tom, že rizika nejsou, nebo že by klesala. Ta rizika spíše nadále narůstají,“ uvedl Rusnok. ČNB ostatně kvůli tomu nyní rozšířila omezení na hypotečním trhu.

Vliv na debatu mají podle guvernéra i zprostředkovatelé hypoték, kteří mají zájem na růstu hypotečního trhu. „Průměrná zprostředkovatelská provize jsou dvě procenta z hodnoty hypotéky a více než 60 procent hypoték je uzavřeno zprostředkovateli. Takže lze spočítat, o jaké peníze se jedná,“ řekl.

„Při vší úctě k panu guvernérovi, kterého si velice vážím, tak musím odmítnout, že by se to stalo obětí politického boje,“ reagoval předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).

Václav Votava

Václav Votava

předseda sněmovního rozpočtového výboru

„Musíme také trochu hledět na to, aby se dostupnost hypotečních úvěrů radikálně neomezovala. Máme zájem, aby mladí lidé mohli získat peníze na realizaci svého vlastnického bydlení.“

Václav Votava

předseda sněmovního rozpočtového výboru

Poukázal na to, že hlasy pro zmírnění regulace se ozývají napříč politickými stranami. Odmítl také, že by šlo o součást politické kampaně. „Smyslem je, aby se radikálně neomezila dostupnost úvěrů pro určitý okruh obyvatel, jako jsou mladá manželství a lidé s nižšími příjmy,“ řekl Votava. 

Není jasné, kdy se poslanci budou novelou opět zabývat 

ČNB nyní vydává limity úvěrů na bydlení formou doporučení, to ale není vymahatelné. Podle novely by se tato pravomoc dostala přímo do zákona o ČNB. Má to omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností.

Řada poslanců vyjádřila obavy, že navrhovaná regulace ztíží dostupnost hypoték, a tím i bydlení. Poslanci minulý týden druhé čtení novely zákona o ČNB nedokončili a není jasné, kdy se k němu vrátí. Další schůze sněmovny má začít koncem června. Bude to předposlední řádná schůze sněmovny před podzimními volbami.