Koruna je vůči americkému dolaru nejsilnější za dva roky

Česká měna ve středu podruhé za sebou zpevnila a k dolaru se kurzem 23,44 Kč/USD dostala na nejsilnější úroveň od poloviny roku 2015. K euru posílila o desetník na 26,36 Kč/EUR a je tak nejsilnější za poslední dva týdny. Vůči americké měně koruna rostla zároveň s eurem, vyplývá z údajů na serveru Patria Online.

„Koruně zřejmě pomohlo posílení eura na světových trzích a zároveň pokles tržních výnosů v české ekonomice,“ podotkl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance upozornil na pokles podílu zahraničních investorů držících český státní dluh z březnových 47,3 procenta na dubnových 45,4 procenta.

Zahraniční spekulanti, kteří na posílení koruny čekali, aby vybrali zisky, budou podle Pikory prodáváním české měny její zpevňování dále brzdit. Výraznější posílení koruny tak čeká, až se dluhopisů zbaví všichni ti, kdo se jich zbavit chtějí.

Ve středu posilovala také britská libra. Reagovala na zveřejnění nových předvolebních průzkumů. Ty ukázaly jasné vedení konzervativní strany před labouristy poté, co se v dřívějších průzkumech jejich náskok snižoval. Libra tak během dne prošla půlprocentním poklesem a následným zpevněním. Euro je na třídenním maximu, pomáhají mu naděje vkládané do nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Kolem 17:30 hodin dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši předních světových měn, klesl o 0,4 procenta na 96,81 bodu. Libra posilovala o 0,4 procenta na 1,2908 USD a euro si k dolaru polepšilo o 0,5 procenta na 1,1240 USD.

I přes středeční posílení libra postupně ztratila téměř polovinu svého čtyřprocentního nárůstu, který získala po oznámení premiérky Theresy Mayové o uspořádání předčasných voleb.

Dolar ztrácí kvůli obavám investorů z vyšetřování vazeb amerického prezidenta Donalda Trumpa na Rusko. To by mohlo jeho kabinet zaměstnat natolik, že by nedokázal dosáhnout pokroku při prosazování nižších daní a dalších slibovaných hospodářských stimulů. Kurs eura neohrozily ani úterní údaje o zpomalení růstu cen v eurozóně, které se v takové míře neočekávalo.