Banka BNP Paribas špatně dohlížela na devizové obchody. Američané ji pokutovali 350 miliony dolarů

Francouzská banka BNP Paribas zaplatí v USA pokutu 350 milionů dolarů (8,3 miliardy korun), protože umožnila nepoctivé obchody na devizovém trhu. Podle úřadu finančních služeb (DFS) státu New York banka špatně dohlížela na globální devizové obchody, a umožnila tak obchodníkům manipulovat s vývojem kurzů, uvedla agentura Reuters.

Podle regulačního úřadu státu New York se obchodníci v New Yorku a Londýně po internetu dohodli na manipulaci s kurzy. Uskutečnili falešné obchody s cílem ovlivnit směnné kurzy měn rozvíjejících se zemí a nesprávně sdíleli tajné informace o zákaznících.

Prostřednictvím tajných informací se pak obohacovali na úkor zákazníků. Úřad označil praktiky za nezákonné, nebezpečné a nesolidní.

Pochybení se uskutečnilo v letech 2007 až 2011 a banka v té době věnovala pouze malou nebo téměř žádnou pozornost obchodům na devizovém trhu, což umožnilo obchodníkům porušovat roky zákony a opakovaně zneužívat důvěru zákazníků. Banka se s regulátorem rovněž dohodla na zlepšení dohledu. Někteří zaměstnanci zapletení do případu byli propuštěni a někteří opustili banku již dříve.