Tesco dosáhlo vyšších tržeb. Obchodů mu loni v Česku ubylo, méně bylo i Žabek

Tržby českých prodejen Tesco ve finančním roce 2016/2017, který skončil v únoru, mírně vzrostly o jedno procento na 43 miliard korun. Z prodeje obchodních center v Praze-Letňanech a v Liberci společnost vykázala zisk před zdaněním 2,8 miliardy korun (91 milionů liber).

Počet obchodů řetězce v Česku klesl o tři na 198. Vyplývá to z výroční zprávy mateřské společnosti Tesco PLC. 

Václav Koukolíček

mluvčí Tesco ČR

„Hlavním důvodem uzavírání obchodů je skutečnost, že tyto obchody dlouhodobě nevykazují dobré ekonomické výsledky. K uzavření obchodu přistupujeme vždy až v okamžiku, kdy jsme vyčerpali veškeré možnosti jak situaci daného obchodu řešit.“

Václav Koukolíček

mluvčí Tesco ČR

Počet prodejen Žabka, které spadají pod Tesco, se loni snížil ze 103 na 98 obchodů provozovaných na bázi franšízy a dva vlastní obchody. „V tomto roce je plánované otevírání nových obchodů,“ dodal mluvčí Koukolíček.

Výroční zpráva uvádí, že zisk před zdaněním z těchto transakcí dosáhl 91 milionů liber. „Získané prostředky z prodeje OC Letňany a Forum Liberec zpětně použijeme na investici do našich zákazníků,“ řekl Koukolíček.

Britský řetězec Tesco vstoupil na český trh v roce 1996. Ve finančním roce 2015/2016 se společnost vymanila z vysokých ztrát a vykázala rekordní zisk 3,3 miliardy korun.

Tesco předloni zavedlo jednotný řídicí tým pro střední Evropu. Prodejny v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku mají vedení v Praze. Spolu s Tescem patří mezi největší obchodníky v ČR řetězce Kaufland, Albert, Lidl či Penny Market.