
Německo věří ve smírné řešení sporů o obchod s USA
Schäuble uvedl, že na schůzce se nemluvilo ani o hrozbách vlády Donalda Trumpa zavést protidovozní opatření, ani o americké kritice na adresu vysokých obchodních přebytků Německa s USA.
Německý ministr financí dodal, že spory Evropy s USA o volný obchod, které se projevily minulý měsíc na zasedání finančních lídrů G20, se zřetelně zmírnily. Podle něj se rýsuje šance na „nekonfrontační řešení“ této otázky na červencovém summitu v Hamburku.
Wolfgang Schäuble: Problémy nelze vyřešit bez spolupráce
„Neexistuje způsob, jak bychom mohli vyřešit naše problémy bez spolupráce, ať politické nebo ekonomické. G20 je stále to nejlepší, co v tomto ohledu máme. Bez G20 bychom například nemohli dosáhnout pokroku při regulaci finančního trhu. I když pokaždé nedojdeme k velkému průlomu, malé kroky budou stále důležitější,“ uvedl německý ministr.
Zástupci G20 se ve Washingtonu sešli na okraj zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB). Podle agentury Reuters se zabývají zejména otázkou boje proti financování terorismu, aby skeptické Trumpově administrativě ukázali hodnotu těchto schůzek.
„Takřka každý zde zdůraznil význam otevřených trhů a volného přístupu na trhy. V tomto bodě nastala na schůzce shoda,“ řekl šéf německé centrální banky Weidmann o probíhajícím setkání G20. Schäuble dodal, že ohledně výsledku jednání je „optimistický“.
V březnu v Baden-Badenu finanční lídři G20 vypustili ze závěrečného komuniké tradiční slib bojovat proti obchodnímu protekcionismu a udržovat otevřený globální obchod. Vyšli tak vstříc požadavkům USA. Podle pozorovatelů se však klima v tomto směru v posledních týdnech zmírnilo.
Podle guvernéra německé centrální banky Weidmanna se například na dosavadních schůzkách ve Washingtonu vůbec nemluvilo o tendenci USA zvrátit zpřísnění finančních regulací nastolených po finanční krizi z konce minulého desetiletí.
Obchod ovlivní také podoba brexitu nebo francouzské volby
Němečtí činitelé současná jednání označili za další signál zmírnění sporů o obchod mezi Evropou a novou americkou vládou. Problémy v mezinárodním obchodu by však mohly v budoucnu nastat v evropských zemích. Podle zástupců skupiny o tom rozhodne hlavně podoba brexitu nebo výsledky francouzských voleb.
„Ekonomický výhled zůstává předmětem několika rizik, které by mohly vést k poklesu. Úroveň politické nejistoty je teď vyšší. Stojí za tím hlavně geopolitické napětí, vzrůstající obavy z obchodních konfliktů a další politické události, jako jsou otázky týkající se budoucích vztahů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií,“ prohlásil Jens Weidmann.
Další zasedání skupiny G20 se uskuteční během července v Hamburku. Očekává se, že až tam by mohlo dojít k jasnější dohodě, jak v následujících letech podporovat globální obchod.
The Times: Trump obrátil a podporuje dohodu s celou EU
Podle britského deníku The Times americký prezident Donald Trump přehodnotil svůj odpor k obchodním dohodám s Evropskou unií. Ke změně postoje ho dovedla neúspěšná vyjednávání jeho zástupců s jednotlivými státy. Nyní tak například prosazuje dohodu s celounijním blokem oproti separátnímu paktu s Velkou Británií.
Podíl na změně Trumpova stanoviska prý měla hlavně německá kancléřka Angela Merkelová, která minulý měsíc v soukromém rozhovoru Trumpa přesvědčila, že vyjednání obchodní dohody USA s Evropskou unií bude snazší, než Bílý dům původně soudil.