Po ukončení intervencí jsme čekali větší výkyvy koruny, řekl Rusnok

Česká národní banka čekala po ukončení režimu devizových intervencí větší výkyvy kurzu koruny. Výraznější změny ale mohou ještě nastat. V rozhovoru pro iDNES.tv to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Množství korun, které nakoupili hráči na trhu, je obrovské a je jasné, že hledání dlouhodobější rovnováhy kurzu potrvá déle a může dojít k silnějším výkyvům,“ uvedl Rusnok. Dále řekl, že současná úroveň kurzu koruny je potvrzením toho, že intervence zafungovaly. Koruna se nyní obchoduje kolem 26,50 korun za euro.

„Vlastně se zdá, že intervence nejen pomohly oživení ekonomiky, ale pomohly i přiblížit se z hlediska ostatních ukazatelů stavu, kdy se koruna blíží nějakému rovnovážnému kurzu. Tedy kurzu, který nebude prohlubovat nerovnováhy v ekonomice,“ uvedl Rusnok. Upozornil, že podle řady výpočtů byla koruna před intervencemi v listopadu 2013 nadhodnocená. 

„A nedávné výpočty ukazují, že rovnovážná úroveň koruny není příliš vzdálená tomu intervenčnímu kurzu.“

Jiří Rusnok

guvernér ČNB

Před intervencemi v listopadu 2013 se koruna obchodovala pod hranicí 26 korun za euro. Intervence, které měly za cíl držet korunu nad hranicí 27 Kč/EUR, ukončila ČNB minulý týden.

Kritiku devizových intervencí Rusnok odmítl. Uvedl, že sám by v té době pro ně zřejmě hlasoval. Kritiky intervencí jsou například prezident Miloš Zeman i bývalý prezident Václav Klaus.

„Pět procent oslabení kurzu po zahájení intervencí je absolutní přecenění vlivu kurzu na ekonomiku. To nemůže pohnout strukturou ekonomiky a ani nemohlo,“ uvedl guvernér.

Kam ČNB dává devizové rezervy

Od zahájení intervencí do konce února ČNB intervenovala na devizovém trhu v objemu zhruba 1,5 bilionu korun, celkové odhady hovoří o dvou bilionech korun. Devizové rezervy jsou tak aktuálně zhruba 70 procent HDP. Rusnok k tomu podotkl, že Česko patří k zemím, které mají velké devizové rezervy. Ty podle něj nyní mimo jiné pomáhají chránit korunu před spekulativními útoky. „Dává nám to větší bezpečí,“ uvedl.

ČNB devizové rezervy také investuje, kupuje státní dluhopisy Německa, Nizozemska nebo Francie. Část má i v dolarech, kanadských dolarech, britských librách a švédských korunách. Zlato centrální banka nyní nenakupuje.

Rusnok dále řekl, že jsou celkem centrální bankou vydány asi tři biliony korun, z toho zhruba 600 miliard korun je v hotovosti.