VW stanovil maxima pro své manažery, pro nejvyššího šéfa to bude 10 milionů eur ročně

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen v pátek stanovila maximální limity na platy a odměny nejvyšších manažerů. Chce tím předejít další kritice, která se na vedení skupiny snesla loni kvůli odměnám za rok 2015, kdy se automobilka kvůli emisnímu skandálu propadla do rekordní ztráty 1,6 miliardy eur. Loni však zaznamenala rekordní očištěný provozní zisk 14,6 miliardy eur. Letos čeká stabilní ziskovost. Celkové výsledky za loňský rok vydá firma 14. března.

Generální ředitel Volkswagenu Matthias Müller
Zdroj: Reuters Autor: Fabrizio Bensch

Podle nových pravidel si bude generální ředitel Volkswagenu moci vydělat za rok nejvíce deset milionů eur (270 milionů korun). Dalším vrcholným manažerům dozorčí rada stanovila strop na 5,5 milionu eur.

Volkswagen se stal terčem kritiky německé veřejnosti a svých akcionářů poté, co jeho manažeři jen neochotně přijali snížení prémií za rok 2015 o zhruba 30 procent z původní výše, která odrážela výkonnost posledních dvou let. Společnost v pátek neuvedla, jak přesně se nová politika promítne do odměn manažerů za loňský rok, uvedla jen, že „teoretická maximální odměna klesne až o 40 procent“.

Skupina chce nyní přenést důraz z prémií na pevný plat a podmínky pro udělování ročních odměn se zpřísní. Manažeři ztratí roční prémie, pokud provozní zisk společnosti zůstane pod hranicí devíti miliard eur ve srovnání s nynější úrovní pěti miliard eur. Rentabilita tržeb musí přitom být nejméně čtyři procenta, uvedla firma podle agentury Reuters.

Volkswagen srazil odměny manažerům už v minulosti. V roce 2009 platy výkonných manažerů snížil o 60 procent, protože zisk skupiny se propadl o 80 procent. V roce 2012 omezila společnost roční prémie pro generálního ředitele a nejvyšší vedení.

Co pomohlo rekordní ziskovosti

K rekordní provozní ziskovosti skupině dopomohl růst prodeje luxusních vozů Audi a Porsche. Volkswagen díky tomu zvýšil dividendu více, než se čekalo. Dividenda na preferenční akcii se zvýší o 0,17 eura na 2,06 eura a na kmenovou akcii stoupne o 0,11 na rovná dvě eura. Analytici čekali u preferenční akcie dividendu 1,86 eura.

V letošním roce čeká Volkswagen provozní ziskovou marži 6 až 7 procent. Loni tento ukazatel činil 6,7 procenta.