Důvěra v českou ekonomiku sice klesla, přesto není podle analytiků důvod k pesimismu

Důvěra v českou ekonomiku po lednovém mírném růstu v únoru klesla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 1,2 bodu na 98 bodů. Mezi podnikateli se důvěra snížila o 1,1 bodu na 95,9 bodu, u spotřebitelů o 1,8 bodu na 108,2 bodu. Meziročně je však celková důvěra v hospodářství vyšší, stejně jako u obou skupin. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Z průzkumu ČSÚ mezi spotřebiteli vyplývá, že se zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace pro příštích 12 měsíců. Obavy spotřebitelů z jejich vlastní finanční situace se meziměsíčně nezměnily. „V porovnání s lednem mají spotřebitelé v úmyslu spořit o něco méně,“ uvedl ČSÚ. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se téměř nezměnily, stejně jako obavy z růstu cen.

V průmyslu se důvěra v únoru meziměsíčně znovu snížila, a to o 1,5 bodu na 96,5 bodu. Ve stavebnictví se celková důvěra zvýšila o 4,7 bodu na hodnotu 79,7 bodu. V obchodu indikátor důvěry klesl o 0,3 bodu na 104 bodů a ve službách byl nižší o 1,4 bodu a činil 96 bodů.

Navzdory zhoršení indikátorů důvěry není tak v případě české ekonomiky podle analytiků namístě hovořit o nějakém pesimismu. „Nálada v ekonomice zůstává i tak velmi dobrá, v případě spotřebitelů jde ostatně o pokles indikátoru důvěry z jeho historického maxima,“ konstatuje hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Vnější prostředí je pro českou ekonomiku momentálně velmi příznivé, o čemž svědčí mimo jiné i průzkumy důvěry v eurozóně. A co se domácích faktorů týče, tak výrobci se sice v rostoucí míře potýkají s nedostatkem pracovní síly s vhodnou kvalifikací, situace je na druhou stranu ale příznivá pro zaměstnance, tedy pro spotřebitele.

„Náladu tuzemských spotřebitelů by pak měla podporovat situace na trhu práce, tedy jak dobrá udržitelnost pracovních míst, tak zrychlující se růst mezd a platů.“

Radomír Jáč

hlavní ekonom Generali Investments CEE

Oživení, kterého jsme byli svědky na konci roku ve stavebnictví, se pak projevilo na začátku roku ve zvýšení důvěry v tomto sektoru. „Stavební firmy dokonce začínají přemýšlet o náboru nových zaměstnanců. Situace v obchodě zůstává stabilní a i nálada ve službách zůstává přes určité zhoršení velmi dobrá,“ říká ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Analytici tak zůstávají ve výhledu pro nadcházející měsíce optimističtí. „Do dalších měsíců očekávám, že se důvěra v české ekonomice bude i nadále nacházet velmi vysoko a že bude kolísat okolo stávajících úrovní. Indikátory důvěry zůstávají vysoko i navzdory poklesu, hlášenému za letošní únor,“ dodává Jáč.