Ropa je nejdražší od léta 2015, vzhůru ji ženou dohody o snížení těžby

Ropný trh zareagoval na víkendovou dohodu o snížení těžby mezi kartelem OPEC a dalšími těžařskými zeměmi výrazným vzestupem. Ceny ropy během pondělního obchodování vystoupily až o 6,5 procenta a dostaly se na maxima od léta 2015.

Těžba ropy v Rusku
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Vladimir Smirnov

Severomořská ropa Brent se po zahájení obchodů v Asii vyšplhala až na 57,89 dolaru za barel. Později však o část zisků přišla. Také cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) během dne vystoupila až na 54,51 USD, později rovněž ztrácela. 

OPEC se v sobotu s více než desítkou nečlenských zemí poprvé za 15 let dohodl na společném omezení těžby. Země mimo OPEC přislíbily snížit od ledna produkci celkem o 558 tisíc barelů denně.

Bude cena WTI kolem 55 dolarů?

Kartel OPEC se předminulý týden dohodl na vlastním snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů, aby omezil nadbytečné dodávky na trh a podpořil cenu suroviny, která je více než dva roky kvůli přebytkům na trhu nezvykle nízká. Ceny ropy po dohodě OPEC vyskočily o zhruba 15 procent, poté ale o část zisků přišly.

Přední americká investiční banka Goldman Sachs předpokládá, že reálně se těžba v důsledku dohody sníží o zhruba milion barelů denně. To by mělo cenu WTI v prvním pololetí příštího roku udržet kolem 55 dolarů za barel, uvedla banka podle agentury Reuters.