Nákupy dluhopisů budou pokračovat, ECB ale sníží jejich objem

Evropská centrální banka (ECB) prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. Guvernéři banky ale také nečekaně rozhodli, že od dubna se sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu korun) ze současných 80 miliard eur. Úrokové sazby ECB na čtvrtečním zasedání ponechala beze změny.

Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Boris Roessler

Analytici podle ankety agentury Reuters očekávali, že ECB nákupy prodlouží pouze o šest měsíců. Zároveň předpokládali, že jejich objem zůstane na 80 miliardách měsíčně.

Prezident ECB Mario Draghi rozhodnutí vysvětlil zejména příznivým výhledem inflace.

„V této chvíli jsme usoudili, že výhled udržitelného návratu k našemu inflačnímu cíli se příliš neliší od toho, co jsme očekávali na počátku tohoto programu, kdy byl jeho objem nastaven na 60 miliard eur. Riziko deflace navíc v podstatě zmizelo,“ řekl.

Ještě nekončíme

Šéf centrální banky ale dodal, že omezení nákupů v žádném případě neznamená začátek ukončování programu. Banka je dokonce připravena nákupy dluhopisů znovu zvýšit, pokud se zhorší hospodářský výhled nebo finanční podmínky v ekonomice eurozóny. Draghi zdůraznil, že „všude převažuje nejistota“.

Roční míra inflace v eurozóně zrychlila v listopadu na 0,6 procenta, což byla nejvyšší úroveň za posledních 31 měsíců. Nadále však výrazně zaostává za cílem ECB mít inflaci dlouhodobě těsně pod dvěma procenty.

ECB ponechala odhad letošní průměrné inflace na 0,2 procenta. Pro příští rok ale její odhad mírně zvýšila na 1,3 procenta a v roce 2018 čeká nárůst na 1,5 procenta.

Nynější devítiměsíční prodloužení programu při měsíčním objemu 60 miliard eur znamená, že banka do ekonomiky napumpuje dalších 540 miliard eur (14,6 bilionu korun). Dosud ECB vydala na nákupy dluhopisů více než 1,4 bilionu eur.

Základní úroková sazba ECB zůstává na nule. Depozitní sazba nadále činí minus 0,4 procenta, což znamená, že komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

Indexy zádoevropských akcií včera rostly. Například německý index DAX se opět po roce dostal nad důležitou hranicí 11 tisíc bodů a kolem 16:00 rostl o 1,4 procenta na 11 138 bodů.