Ceny ropy po dohodě o omezení těžby pokračují v růstu

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek pokračují v růstu a objemy obchodů vystoupily na nový rekord. Nadále tak čerpají optimismus ze středečního oznámení členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Ruska o snížení těžby. Dohoda přinesla naději, že se zmírní současné nadměrné dodávky na trh. Ceny se zvyšují navzdory varování analytiků, že další producenti, zvláště v USA, zřejmě svou těžbu zvýší.

Cena severomořské ropy Brent se krátce po 09:00 SEČ pohybovala nad 52 dolary za barel a během dne vykazovala růst až o 13 procent. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vystoupila nejprve nad 50 dolarů za barel, následně se ale vrátila pod tuto hranici a přidávala méně než půl procenta.

OPEC ve středu oznámil, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně. Jde o první omezení produkce kartelu od roku 2008. Rusko reagovalo na rozhodnutí OPEC sdělením, že se připojí ke kartelu a že je připraveno postupně snížit těžbu až o 300 tisíc barelů denně. Je to první koordinovaný krok mezi kartelem a Ruskem za 15 let. Ve čtvrtek navíc Ázerbájdžán oznámil, že je ochoten se připojit k jednání o snížení těžby.

Někteří analytici ale navzdory dohodě zůstávají skeptičtí. Upozorňují, že OPEC je proslulý nejednotností a nedisciplinovaností svých členů. Snížení těžby také podle nich neznamená snížení vývozu, uvedla agentura Reuters.