Španělsko a Portugalsko porušovaly rozpočtová pravidla. Brusel je nijak nepotrestá

Evropská komise nenavrhne, aby byla Španělsku a Portugalsku na příští rok zmrazena část peněz z evropských strukturálních fondů. Řekl to ve středu eurokomisař pro euro Valdis Dombrovskis. Zemím to hrozilo kvůli tomu, že nedodržely unijní rozpočtová pravidla. Už dříve bylo rozhodnuto, že je nečeká ani pokuta. Komise ve středu zároveň varovala šest zemí eurozóny, že by příští rok nemusely dodržet unijní rozpočtová pravidla týkající se hlavně nadměrného deficitu.

Už v létě členské země Unie potvrdily názor Komise, že Španělsko a Portugalsko se v minulých letech jen málo snažily snížit své nadměrné rozpočtové deficity. V srpnu se však EU rozhodla země kvůli porušení rozpočtových pravidel nepokutovat, zmrazení části peněz z fondů v příštím roce bylo druhou možnou podobou trestu.

„Vím, že se to očekávalo a pro obě země je to dobrá zpráva. Chceme, aby jim Evropa pomohla dostat se z krize,“ komentoval středeční rozhodnutí eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

Účinné kroky a roky navíc

Obě země předložily Komisi v požadovaném termínu do poloviny října své rozpočtové plány na příští rok spolu s přehledem „účinných kroků“, které ke snížení deficitu provádějí. Komise situaci před středečním krokem konzultovala s Evropským parlamentem.

Španělsko v létě dostalo na snížení deficitu pod tři procenta další dva roky, respektive do roku 2018. Portugalsko získalo rok navíc. Podobnou úlevu dostala od EU loni Francie. V jejím případě dnes Komise konstatovala, že na rok 2017 je její rozpočtový výhled v zásadě v souladu s unijními pravidly, země se ale bude muset více snažit, aby tuto situaci udržela také v dalším roce.

Český ministr financí Andrej Babiš (ANO) v červenci při jednání ministrů financí EU nesouhlasil s rozhodnutím neudělit pokutu.

Pokud máme nějaká pravidla, tak je potřeba je dodržovat. Je tam jasně stanovena pokuta.
Andrej Babiš
designovaný premiér ČR

Český ministr připomněl, že v případě Španělska může jít až o 2,2 miliardy eur (59,5 miliardy korun) a u Portugalska přibližně 360 milionů eur (9,7 miliardy korun).

„Evropský rozpočet potřebuje peníze. Tak nevidím důvod, proč slevovat,“ poznamenal s tím, že podobný postup by byl demotivující pro země, jako je Česká republika, které své zadlužení snižují.

Varování pro šest zemí

Evropská komise ve středu varovala šest zemí eurozóny včetně Itálie a Belgie, že by příští rok nemusely dodržet unijní rozpočtová pravidla týkající se hlavně nadměrného deficitu. Komise tak učinila poté, co přibližně měsíc zkoumala předložené rozpočtové plány zemí platících eurem na příští rok. Obecně se ale situace eurozóny zlepšuje a komise trend doporučuje podpořit pozitivní fiskální politikou, která by doplnila kroky Evropské centrální banky (ECB).

„Komise doporučuje pozitivní fiskální politiku na podporu růstu a měnové politiky Evropské centrální banky, která nemůže nést břemeno sama. Každý členský stát by měl hrát svou roli: ty, které si to mohou dovolit, by měly více investovat, a ty, které mají menší fiskální prostor musejí pokračovat v reformách a prorůstové fiskální konsolidaci,“ uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Pro eurozónu jako celek komise v příštím roce doporučuje fiskální expanzi ve výši 0,5 procenta hrubého domácího produktu. Přispět by to mělo k podpoře reforem i hospodářského růstu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dětí se v Česku rodí málo. A přibývá lidí, kteří je nechtějí mít vůbec

V Česku se rodí rekordně málo dětí. Od založení rodiny lidi odrazují vysoké ceny bydlení, jeho nedostupnost i nedostatek míst v mateřských školách. Klesá také průměrný počet dětí na ženu – statistika ukazuje, že v roce 1920 měly ženy v průměru skoro tři děti, nyní se toto číslo pohybuje pod hodnotou 1,5. Přibývá ale také mužů a žen, kteří děti nechtějí mít vůbec.
před 6 hhodinami

„Nemocné“ Německo a špatná nálada jsou podle analytiků pro ekonomiku rizikem

Výzvou pro českou ekonomiku bude v tomto roce vývoj v Německu, ceny energií pro velké odběratele a nálada, již tvoří politici, uvedli analytici oslovení ČT24. Česká ekonomika vzrostla v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 1,4 procenta. V porovnání s předchozím kvartálem byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o půl procenta, vyplývá ze zpřesněných čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ). U obou údajů statistici vylepšili svůj dřívější odhad o desetinu procentního bodu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Krátce zdražil, pak cena spadla. Trhy reagují na konec tranzitu plynu přes Ukrajinu

Plyn ve čtvrtek na evropském trhu mírně zdražil. Obchodníci mohli poprvé reagovat na zastavení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Cena suroviny se krátce dostala na nejvyšší hodnoty skoro za dva roky, pak se ale vrátila k loňskému průměru. České zásoby jsou podle zmocněnce pro energetickou bezpečnost dostatečné a plošné zdražování plynu pro domácnosti analytici neočekávají. Menší část odběratelů ale cenový výkyv přesto zasáhnout může.
před 21 hhodinami

Zástupci vládních stran a opozice mluvili o volebním roku, EU i válce na Ukrajině

Svět vkročil do roku 2025. Česko v něm čekají na podzim sněmovní volby, hned zkraje roku je například naplánována inaugurace Donalda Trumpa do úřadu prezidenta USA. Bude jím už podruhé. O domácích i zahraničních otázkách debatovali ve speciálním formátu Událostí, komentářů ve čtvrtek večer zástupci vládních stran i opozičních uskupení. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Matěj Ondřej Havel (TOP 09), Eduard Hulicius (KDU-ČSL), Aleš Juchelka (ANO), David Smoljak (STAN), Zdeněk Hřib (Piráti) a Radek Koten (SPD).
2. 1. 2025

Vláda zavedení eura do voleb řešit neplánuje, ANO a SPD ani po nich

Prezident Petr Pavel oživil svým novoročním projevem debatu o možném přijetí eura. Vláda další kroky v této oblasti ale do konce tohoto volebního období neplánuje. A opoziční hnutí ANO a SPD téma zavedení eura nechtějí otevírat ani po sněmovních volbách.
2. 1. 2025

Dotace na fotovoltaiku se vrátí v únoru, podpora ale bude nižší než dosud

Lidé se budou od února moci znovu ucházet o dotaci pro fotovoltaiku na rodinné domy z Nové zelené úsporám. Podpora má být ale nižší než dosud. Místo 160 tisíc korun to bude nově 30 procent z celkové investice – tedy sto až 120 tisíc. Žadatel přitom nesmí vlastnit víc než dvě nemovitosti. Subvenci lze navýšit o bonusy. Komora obnovitelných zdrojů energie usiluje o úpravy podmínek programu. Základní dotaci chce navýšit alespoň na 130 tisíc, jinak předpokládá pokles zájmu.
2. 1. 2025

Kišiněv: Odstavení od ruského plynu je šancí na sjednocení s Podněstřím

Efektivní řízení následků přerušení dodávek ruského plynu do Moldavska a separatistického Podněstří by mohlo vytvořit šanci na sjednocení země, prohlásil místopředseda moldavské vlády Oleg Serebrjan, kterého citovala moldavská i ruská média. V Podněstří, kde žije přibližně 450 tisíc lidí, jsou od Nového roku přerušeny dodávky tepla a teplé vody do domácností. Podle agentury Reuters jsou výpadky způsobeny přerušením dodávek ruského plynu do střední a východní Evropy přes Ukrajinu. Krok si ve čtvrtek vynutil uzavření všech průmyslových podniků v Podněstří – kromě výrobců potravin.
2. 1. 2025Aktualizováno2. 1. 2025

Plísně, sucho, škůdci. Změny klimatu ohrožují pěstování kávy v Keni

Změny klimatu ohrožují budoucnost pěstování kávy v Keni, ta místní přitom patří k nejlepším druhům na světě. Kávovníky jsou velmi citlivé na teplotní změny, a jsou tak i náchylnější na plísně a jiné infekce, které ničí sklizeň kávových zrn. To ztěžuje práci tisícům farmářů a dělníků, kteří si za den vydělají sotva přes dva dolary (48 korun). Do budoucna však hrozí, že o toto zaměstnání přijdou úplně.
2. 1. 2025
Načítání...