Nízké úroky nepříznivě ovlivnily zisk Erste, akcie klesají

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, pod kterou patří i Česká spořitelna, zvýšila za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o více než 54 procent na 1,18 miliardy eur (31,9 miliardy korun). Provozní výnosy ale kvůli nízkým úrokovým sazbám o 2,6 procenta klesly a dosáhly 4,96 miliardy eur (134 miliard korun), oznámila banka. Dividendu plánuje zvýšit na dvojnásobek.

V samotném třetím čtvrtletí čistý zisk vzrostl o více než pětinu na 337,4 milionu eur (9,1 miliardy korun), zatímco provozní výnosy o téměř tři procenta klesly a dosáhly 1,64 miliardy eur (44,3 miliardy korun). Provozní zisk bance klesl dokonce o deset procent, což podle části analytiků vyvolává otázky nad budoucím vývojem hospodaření. Růst čistého zisku však za třetí čtvrtletí mírně překonal odhady analytiků.

Aktiva bance ke konci září vzrostla na 206,8 miliardy eur (5,6 bilionu korun) ze 199,7 miliardy na konci loňska. „Kvalita aktiv se neustále zlepšuje a jako důsledek toho ještě více klesl objem natvořených opravných položek,“ uvedl generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl.

Provozní náklady se meziročně zvýšily o téměř čtyři procenta na 2,96 miliardy eur (80 miliard korun), podle banky v důsledku vyšších výdajů na informační technologie a zaměstnance. Provozní zisk za tři čtvrtletí kvůli tomu klesl o více než desetinu těsně pod dvě miliardy eur.

Úvěry a jiné pohledávky za klienty za tři čtvrtletí banka zvýšila oproti konci loňského roku o 2,4 procenta, objem klientských vkladů ve stejném období vzrostl o 4,7 procenta. „Střadatelé se rozhodli kompenzovat prostředí nízkých úrokových sazeb ukládáním ještě většího množství prostředků stranou,“ podotkl Treichl.

Dividendu za letošní rok Erste očekává ve výši jedno euro (27 korun) na akcii, což by v porovnání s rokem 2015 znamenalo její zvýšení na dvojnásobek. S akciemi Erste Group Bank se obchoduje na vídeňské, pražské a bukurešťské burze.

Akcie Erste vykazovaly v pátek po jedné hodině pokles o více než sedm procent na 704 korun. To je nejvýraznější propad od červnového referenda o vystoupení Británie z Evropské unie, upozornil Pavol Mokoš z Patria Finance. Podle J&T Banky jsou výsledky mírným zklamáním kvůli pokračujícímu výraznému propadu provozního zisku, který by měl pokračovat i v příštím roce. Michal Křikava z Fio banky míní, že mírným zklamáním pro trh může být slabší výhled banky na příští rok.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. České spořitelně, která je největší českou bankou podle počtu klientů, za letošní tři čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 7,1 procenta na 11,9 miliardy korun. Provozní zisk ale o 6,1 procenta klesl a dosáhl 15,2 miliardy korun.