Irsko se staví proti Evropské komisi. Podá odvolání v případu zvýhodnění Applu

Irská vláda podá k soudu EU odvolání proti rozhodnutí Evropské komise ohledně údajného daňového zvýhodňování americké technologické společnosti Apple. Koaliční vláda se ve prospěch odvolání rozhodla na své páteční schůzce. Současně se zavázala, že provede nezávislou kontrolu systému firemních daní, který Irsko uplatňuje.

Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Nicolas Maeterlinck

Rozhodnutí irské vlády o odvolání proti rozhodnutí Evropské komise nakonec podpořili i nezávislí členové vlády, kteří vůči němu měli zpočátku námitky. Vláda ale ještě nechá své rozhodnutí posvětit parlamentem, řekl mluvčí vlády.  S dovoláním proti rozhodnutí Bruselu souhlasí hlavní irská opoziční strana Fianna Fáil, takže vládní stanovisko by mělo snadno získat parlamentní podporu. Parlament by o tom měl jednat příští týden ve středu.

Evropská komise v týdnu došla k závěru, že Irsko v minulých letech poskytlo americké společnosti Apple neoprávněné daňové výhody až 13 miliard eur (351,3 miliardy korun).

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že výrobce mobilních telefonů iPhone platil řadu let výrazně nižší daně než jiné firmy. Evropská pravidla ale poskytování daňových výhod vybraným firmám neumožňují, Irsko tak má podle Evropské komise neoprávněnou podporu vymoci zpět i s úroky.

Vestagerová zdůraznila, že částka 13 miliard eur nepředstavuje pokutu, ale daňový nedoplatek. Částka, kterou má Apple vrátit Irsku, pokrývá roky 2003 až 2014 a je sumou rekordní. Loni komise vyzvala Francii, aby elektrárenská společnost EDF v podobném případě selektivní daňové výjimky vrátila 1,37 miliardy eur (37 miliard korun). 

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz televizi CNBC řekl, že Evropská komise má pravdu, když tvrdí, že Irsko poskytlo Applu neoprávněné daňové výhody, a mělo by tedy po Applu vymoci daňový nedoplatek až 13 miliard eur. Podle něj nejde o trest ani o nefér jednání, protože Irsko se dopustilo jednání, které je v EU nelegální.

„Základním bodem je zde to, že Apple se zcela jednoznačně pokusil vyhnout daňové povinnosti. Udělal to nečestným způsobem a s pomocí irské vlády. Předstíral, že peníze, ty zisky, ty miliardy zisků, kterých dosahoval, mají původ v nějaké irské firmě, která je registrovaná v kybernetickém prostoru, a tudíž nemusí platit žádné daně,“ řekl Stiglitz v rozhovoru. „A každý, kdo to vidí, říká, že je to lest, že je to snaha vyhnout se daňové povinnosti, že je to pokus o daňový podvod. Můžete tomu říkat, jak chcete,“ řekl.

„Šance Applu jsou velmi malé. Apple zkrátka bude muset nějaké daně zaplatit. Na velké korporace je teď v tomto ohledu ve světě obrovský tlak.“

Euan Rellie

ředitel BDA Partners

Podle Martina Janíčka ze společnosti Moody's Analytics se jedná v tomto případu o chybu ze tří stran. „Jak irské vlády, tak od Applu, kde si myslím, že to nemá zapotřebí, a od Evropské komise, která najednou uplatňuje určitou retroaktivitu, která je sporná. Vychází nám z toho takováto komická situace, kdy se Irsko brání tomu, aby mu Apple doplácel něco na daních,“ dodal Janíčko.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) už dříve upozornila, že rozhodnutí Evropské komise by mohlo pomoci výrazně snížit zadlužení Irska, ale mohlo by také podkopat pozici irské vlády. „Částka 13 miliard eur není pro ekonomiku velikosti Irska bezvýznamná,“ řekl zástupce agentury Moritz Kraemer. Částka odpovídá více než pěti procentům hrubého domácího produktu Irska. Podíl dluhu Irska na HDP se nyní pohybuje kolem 94 procent.

Podle irského ministra financí je nutné bránit integritu daňového systému

Verdikt antimonopolního orgánu Komise ostře kritizoval irský ministr financí Michale Noonan i šéf Applu Tim Cook. Cook rozhodnutí označil za „politickou hovadinu“ a snahu přesunout do Evropy daně, které by měly být placeny v USA. Apple již v úterý oznámil, že se proti rozhodnutí Evropské komise odvolá. USA varovaly, že zásah Komise může poškodit zahraniční investice v Unii.

„Členský stát EU má suverénní právo určit si své vlastní daňové zákony,“ uvedla bývalá členka Evropské komise Neelie Kroesová v listu The Guardian. Za Josého Barrosa nejdříve zastávala funkci komisařky pro hospodářskou soutěž, poté měla na starosti digitální agendu. Dodala, že komise nemůže měnit pravidla hry a žádat daně zpětně.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas na dotaz novinářů kritiku Kroesové na adresu eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové odmítl. Řekl, že chápe pokušení bývalé eurokomisařky veřejně vyjádřit názory amerického Silicon Valley či kohokoli, kdo nesouhlasí s rozhodnutím komise. Kroesová nyní pracuje pro americkou společnost Uber.

Video Zprávy v 16
video

Zprávy v 16: Irská vláda se odvolá proti rozhodnutí Evropské komise

Zprávy v 16: Irská vláda se odvolá proti rozhodnutí Evropské komise

Janíčko: Myslím, že určitou šanci Irsko má. Stejně ale bude docházet k nějakému narovnávání

Za daňové zvýhodnění Applu se postavil také irský ministr dopravy Shane Ross. „Myslím, že jednali v rámci zákona. Oni využili mimořádné kličky, která tehdy existovala,“ řekl ministr novinářům. Dodal, že nadnárodní společnosti poskytují klíčová pracovní místa irskému hospodářství, zároveň by ale tyto podniky měly v zemi platit spravedlivé daně.

Irský ministr financí Noonan už v úterý zdůraznil nutnost bránit integritu irského daňového systému a daňové jistoty pro podnikatele. Připomněl také, že daňové otázky jsou v kompetenci členských zemí Unie. Irsko důrazně tvrdí, že Apple zaplatil plnou výši daní a vláda mu žádnou státní pomoc neposkytovala.

Irská vláda nicméně uvedla, že přezkoumá systém daní právnických osob. Přezkum má posoudit, jaké daně nadnárodní společnosti v Irsku platí a jaké by platit měly, uvedl státní ministr pro vzdělávání John Halligan. Ten patří do skupiny pěti zákonodárců, jejichž počáteční obavy rozhodnutí o odvolání zpozdily. O detailech postupu při přezkoumávání systému se bude rozhodovat v příštích dnech.

Samotní obyvatelé Irska nemají podle agentury Reuters na rozhodnutí Komise jednotný názor. Mnozí si uvědomují, že dlouhodobá prosperita země je založena na otevřenosti vůči zahraničním investorům, jiní by byli raději, kdyby se vláda nevzdávala peněz, které by podle rozhodnutí Komise měla na Applu vymoci.

Technologický gigant se nyní chystá stáhnout z Evropy svou finanční rezervu ve výši stovek miliard dolarů. Tímto krokem se firma podle svého šéfa připravuje na situaci po amerických prezidentských volbách.

„Oba kandidáti by preferovali snížení korporátní daně v Americe, tudíž by toto mohlo motivovat lokální firmy, které mají zisky ze zahraničí, aby svojí hotovost danily v USA. Apple dopomůže tlakem na Kongres a na kandidáty, aby se to stalo skutečností,“ uvedl hlavní ekonom, společnost Chytrý Honza František Bostl.