Pohonné hmoty už měsíc zlevňují. Nafta je opět pod 28 korunami

Ceny pohonných hmot v Česku již čtvrtý týden v řadě opět Klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy o 18 haléřů na 29,36 koruny za litr a nafta o 19 haléřů na 27,87 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Nejdražší benzin i naftu koupí řidiči v Praze. Průměrná cena Naturalu 95 dosahuje v hlavním městě 29,90 koruny za litr a cena nafty 28,70 koruny.

Naopak nejlevněji pořídí řidiči benzin v Moravskoslezském kraji, kde stojí litr 28,88 koruny. Za 29 korun ho dostanou řidiči v Ústeckém kraji, v ostatních krajích je za více než 29 korun za litr. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji za 27,37 koruny za litr.

Do léta benzin zdražoval, ceny pak šly dolů spolu s cenami ropy

Letos pohonné hmoty v tuzemsku od února rychle zdražovaly, do léta ceny benzinu i nafty stouply zhruba o 3,5 koruny. Až v červnu přišla stagnace a v červenci se vývoj obrátil. Od začátku července pohonné hmoty zlevnily přibližně o padesátník.

Průměrné ceny pohonných hmot v krajích ČR k 3. srpnu
Zdroj: CCS

Od začátku července se na světových trzích propadá cena ropy Brent i americké lehké ropy. Brent se z padesátidolarové hladiny za barel dostal pod 45 dolarů. Americká lehká ropa je u čtyřiceti dolarů.

„V nejbližším týdnu očekáváme u čerpacích stanic další mírné zlevnění o 20 až 30 haléřů,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Důvodem zlevňování je podle něj vedle cen ropy na světových trzích také příznivé posílení koruny vůči americkému dolaru.