Na český trh vstupuje nová značka kvality Komfortní obuv

Na český trh vstupuje v rámci programu Česká kvalita nová značka jakosti „Komfortní obuv“. Ta má spotřebitelům pomoci vybrat si kvalitní výrobek správné konstrukce bez zdravotních rizik. Informovali o tom zástupci Programu Česká kvalita a České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA).

Video Česko má novou značku kvality
video

Česko má novou značku kvality

Před udělením značky kvality „komfortní obuv“ posuzuje boty komise, ve které jsou mj. lékaři, pracovník biomechanické laboratoře, technik, odborník na zdravotně nezávadné obouvání či designér obuvi. Teprve po úspěšném absolvování všech testů může daný typ obuvi získat značku, a to s omezením na tři roky.

„Správná konstrukce obuvi je skutečně klíčová. Například přirozenou tlumicí schopnost klenby nožní může nevhodná obuv snížit až o 60 procent. To se pak velmi negativně projeví na celém pohybovém aparátu,“ uvedla tajemnice ČOKA Vlasta Mayerová.

Smyslem nové značky je poskytnout spotřebitelům možnost vybrat si na trhu mnohdy přesyceném nekvalitní, a často i zdravotně závadnou obuví, výrobek správné konstrukce. Takové boty mají zajistit pohodlné nošení bez zdravotního rizika, s vysokou odolností a dlouhou životností či se správným označením velikosti.

Česko dováží obuv hlavně z Asie 

V Česku se předloni vyrobilo zhruba 4,1 milionu párů obuvi, meziročně o procento méně. Dovoz bot, zejména z Asie, klesl meziročně o čtyři miliony na 100 milionů párů. Je to nejméně od roku 2006. Průměrná cena páru obuvi dovezeného z Číny stoupla o deset korun na 79 korun. Čísla za loňský rok zatím nejsou k dispozici, podle odhadů ale výroba v ČR zůstala někde na úrovni čtyř milionů párů.

Český obuvnický průmysl tvoří zhruba 35 firem, které mají víc než 20 zaměstnanců. Obuv se vyrábí i v řadě menších podniků. České obuvnické firmy zaměstnávaly loni zhruba 3250 pracovníků.

Program Česká kvalita sdružuje aktuálně 22 nezávislých značek kvality, které zahrnují široké spektrum výrobků a služeb. Logo programu garantuje, že označený výrobek byl prověřen nezávislou zkušebnou, že je bezpečný či že je jeho kvalita pravidelně kontrolována. Program obsahuje i značku pro zdravotně nezávadnou obuv pro děti – Žirafa.