Měnový fond zlepšil předpověď pro Rusko. Pokles bude menší

Mezinárodní měnový fond (MMF) opět zlepšil výhled ruské ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle něj v letošním roce sníží o 1,2 procenta namísto poklesu o 1,5 procenta, který fond předpovídal v květnu.

Těžba ropy v Rusku
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Vladimir Smirnov

Fond ještě v dubnu očekával, že ruská ekonomika letos klesne o 1,8 procenta. Loni její výkon spadl o 3,7 procenta a zaznamenal nejvýraznější pokles od globální krize roku 2009.

Odhady vývoje ruské ekonomiky v poslední době zlepšila řada organizací a předpověď fondu mezi nimi zůstává relativně slabá. Podle ankety, kterou mezi analytiky provedla koncem června agentura Reuters, by Rusko mělo v letošním roce vykázat pokles jen o 0,6 procenta.

„Pružná a efektivní reakce hospodářské politiky poskytla ekonomice polštář proti dvojímu otřesu nízkých cen ropy a sankcí.“

Z vyjádření Mezinárodního měnového fondu k Rusku

Fond Moskvě nicméně doporučil, aby snižovala závislost ekonomiky na vývozu ropy a dalších energetických surovinách.Rusko se už téměř dva roky potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Od února však ruská ekonomika získává vzpruhu díky oživení cen ropy. Pomáhá jí i posílení kurzu rublu, které přispělo k prudkému poklesu inflace a ke zvýšení reálných příjmů domácností.

MMF doporučil ruské centrální bance další normalizaci dosud přísné měnové politiky, kterou musela banka udržovat kvůli propadu kurzu rublu a kvůli vysoké inflaci. Tempo uvolňování politiky by ale mělo být postupné, uvedl fond. Na příští rok už měnový fond předpovídá, že se ruská ekonomika vrátí k růstu v tempu jednoho procenta.