Právovárečníci chtějí zpět Měšťanský pivovar i samotný Prazdroj

Právovárečné měšťanstvo v Plzni se opět přihlásilo o vlastnická práva k bývalému Měšťanskému pivovaru, který v roce 1842 vybudovalo a který je dnes součástí společnosti Plzeňský Prazdroj. Reaguje tak na avizovaný odprodej společnosti. Vedení Prazdroje s tímto požadavkem nesouhlasí. Uvádí, že všechny nároky byly v minulosti uspokojeny a jde jen o spekulace. Primátor Plzně navrhl premiérovi, aby stát Prazdroj odkoupil. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Spor o práva k Měšťanskému pivovaru

Právovárečníci upozorňují zájemce o koupi Prazdroje na svá práva a požádají vládu a parlament o součinnost, aby byly napraveny historické křivdy a údajně znárodněný majetek navrácen původním vlastníkům. Uvedli, že jsou podle verdiktu Nejvyššího soudu ČR vlastníkem Měšťanského pivovaru. Sdružení má 225 členů, majitelů domů, které mají od krále Václava II. právo vařit pivo.

 

Prazdroj patří do druhé největší pivovarnické skupiny SABMiller, kterou má převzít světová jednička Anheuser-Busch InBev. Evropská komise podmínila schválení transakce tím, že Anheuser-Busch InBev prodá kvůli omezení dominance na trzích téměř všechny pivovarnické aktivity SABMilleru v Evropě, tedy i Prazdroj.

„Obhajujeme důsledně svou pozici v probíhajících soudních sporech. Máme za to, že všechny nároky byly v minulosti uspokojeny a charakter této aktivity je pouze spekulativní.“

Jitka Němečková

mluvčí Plzeňského Prazdroje

Rubner naproti tomu uvádí, že majetková podstata firmy Měšťanský pivovar je zatížena žalobami na určení vlastnictví, a to včetně vlastnictví k ochranným známkám Plzeňský Prazdroj a Pilsner Urquell. To je podle něho uvedeno i v katastru nemovitostí a registru ochranných známek. Právovárečníci opět upozornili, že s nimi dosud nikdo nevypořádal znárodněný majetek a že nebylo žádné majetkové vyrovnání.

Primátor Plzně by pivovar zestátnil

„Město Plzeň (které je členem Právovárečného měšťanstva) postup právovárečníků podporuje a budeme za návrat tohoto rodinného stříbra zpátky do plzeňských rukou bojovat,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Pro ČT zdůraznil, že soudních sporů bude více. Nového vlastníka chceme jen upozornit na hlavní spor, tedy o značku a nemovitosti, dodal. 

Ve středu odeslal primátor žádost premiérovi, aby pomohl při získání Prazdroje „zpět do vlastnictví města, respektive státu“. Primátor řekl podle agentury ČTK, že by stát mohl „pivovar zestátnit a vyrovnat se s právovárečníky tím, že jim přenechá nějaké akcie“.

 

Video Události
video

Události: Vlastnický spor o plzeňské pivo

Podle předsedy měšťanstva Karla Svobody vystupují právovárečníci proti privatizaci Prazdroje už přes 20 let. Poslední dvě žaloby na určení vlastnictví nemovitého majetku, tedy pozemků a budov, a ochranných známek podalo loni na podzim. Podle pozemkových knih a rejstříku ochranných známek jsou schopni vyčíslit hodnotu Měšťanského pivovaru.

Akcie za zvýhodněnou cenu

Bývalá předsedkyně spolku Jindřiška Eliášková, která byla do letoška zaměstnankyní Prazdroje, ve středu uvedla, že současné sdružení nezahrnuje všechny původní majitele domů a všechny právovárečníky.

Uvedla, že odškodnění v 90. letech nemělo právní formu náhrady za znárodněný majetek, protože to tehdy nikdo neuměl. „Stát ale umožnil právovárečníkům koupit si 12 procent akcií Prazdroje za nominální hodnotu, což bylo výhodné, protože cena akcií byla vždy výš,“ uvedla. Akcie tehdy koupili všichni a po pěti letech je mohli prodat.