Automobilky zrychlují. Osobních aut se v Česku vyrobilo téměř 600 tisíc

2 minuty
Výrobě osobních aut v Česku se daří
Zdroj: ČT24

Výroba osobních a lehkých užitkových aut v Česku za pět měsíců vzrostla o 13 procent na 593 743 vozů. Produkce rostla dvouciferným tempem všem třem automobilkám. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu AutoSAP. Podobně dobře se dařilo také automobilkám v Evropské unii. I ty zaznamenaly meziroční růst, a to o 16 procent.

Export automobilek v Česku se od ledna do konce května zvýšil o 7,5 procenta na 686 694 vozů. Domácí prodej se zvýšil téměř o osm procent na 3229 aut.

„Pro české automobilky, především pro značky Škoda a Hyundai, je nejdůležitější trh Německo a do značné míry i Velká Británie, což jsou trhy, které vykazují velký růst,“ řekl šéfredaktor Autoweek.cz Vladimír Rybecký.

Výrobu nákladních aut stále reprezentuje jen kopřivnická Tatra, která dodala na trh 439 vozů, tedy o 35 procent více, než ve stejném období loni. Produkce autobusů stoupla o půl procenta na 1764 vozidel. Z toho 1585 vyrobených autobusů připadá na Iveco, 156 na SOR a 23 na KH motor Centrum. Jediný motocyklový výrobce Jawa zvýšil produkci o 16,4 procenta na 1072 strojů.

Příznivý vývoj je podle Lukáše Hendrycha z auditorské firmy BDO odrazem pozitivní nálady evropských spotřebitelů a jejich chuti utrácet, což je podpořeno nízkými úrokovými mírami a vysokým zájmem motoristů o obnovu vozového parku. „Vysoký zájem o nové osobní automobily má pro spotřebitele ale i jednu negativní stránku, a to sice dodací lhůty. Pokud budete v současné době objednávat například Škodu Superb s vyšší výbavou, je nutné počítat s tím, že automobil bude dodán až v roce 2017,“ podotkl Hendrych. V Česku byl květnový růst prodeje nových aut o 34 procent nejvyšší od roku 2004.

Kapacitní strop českých automobilek není ve výrobě, ale v pracovních silách. Právě AutoSAP odhaduje, že se už ke stropu blížíme, a pokud nedojde ke změně, tak na strop brzo narazíme.
Erich Handl
šéfredaktor Automakers

Za celý loňský rok automobilky v Česku vyrobily rekordních 1,3 milionu aut. Tržby byly také rekordní, překonaly jeden bilion korun. Letos sdružení předpokládá další růst. Všechny automobilky mají ale své trápení, a tím je nedostatek kvalifikovaných pracovníků. „To je pro ně skutečně velký problém ať už se to vezme od těch běžných operatérů až po kvalitní dělníky. Takže si myslím, že s tím automobilky bojují v podstatě za cenu toho, že si snaží vychovávat nové pracovníky,“ řekl Rybecký.

Automobilový trh v EU byl v květnu na nejlepším výsledku od krize

Prodej nových osobních automobilů v zemích Evropské unie byl meziročně nejvýše od hospodářské krize v roce 2008. Dosažený počet 1,288 milionu vozů byl nejvyšší květnový výsledek za osm let. Celkově automobilový průmysl zrychlil meziroční růst na 16 procent z dubnového tempa 9,1 procenta. Uvedlo to Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Celkový prodej nových osobních aut v EU roste bez přerušení již 33 měsíců.

Počet nově registrovaných aut v dubnu vzrostl ve všech zemích EU s výjimkou Irska a dvouciferná tempa hlásily takřka všechny hlavní trhy – Itálie, Francie, Španělsko i Německo. V České republice se prodej zvýšil o 34,4 procenta na 24 335 vozů.

Renault Mégane RS
Zdroj: ČT24/Renault

Vyšší odbyt v dubnu zaznamenali takřka všichni výrobci aut, včetně největší evropské automobilky Volkswagen, která se potýká s následky skandálu kolem měření emisí u naftových vozů. Odbyt vozů značky VW, jíž se skandál týká nejvíce, stoupl o 4,1 procenta. Jejich podíl na trhu EU se ale dál snížil na 11,1 procenta. Prodej vozů dceřiné značky Škoda vzrostl o 15,3 procenta.

Nejlépe se prodávalo v Itálii nebo Francii

Ke květnovému zrychlení růstu přispěl jeden prodejní den navíc. Za prvních pět měsíců roku se počet registrací nových osobních vozů v EU zvýšil o 9,9 procenta na 6,4 milionu. Nejvyšší tempo růstu zaznamenaly trhy Itálie, Španělska a Francie.

3 minuty
Erich Handl: Strop se již blíží
Zdroj: ČT24

ACEA očekává, že trend růstu bude pokračovat. Na celý letošní rok sdružení zvýšilo odhad růstu na pět procent z dosavadních dvou procent. Prodej nových aut v EU loni vzrostl o 9,3 procenta na 13,7 milionu vozů a zaznamenal druhý rok růstu za sebou.

Z jednotlivých výrobců táhl minulý měsíc růst prodeje zejména francouzský Renault a italská skupina Fiat Chrysler Automobiles. Dvouciferná tempa růstu zaznamenaly i německé automobilky Daimler a BMW i společnost Audi ze skupiny Volkswagen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl meziměsíčně o devět procent

Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy korun. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 procenta na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
před 31 mminutami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 10 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 23 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...