Eurozóna schválila Řecku uvolnění deseti miliard eur

2 minuty
Nové úvěry pro Řecko
Zdroj: ČT24

Řecko bude moci dostat nové úvěry v celkové sumě 10,3 miliardy eur (278 miliard korun). Dohodli se na tom po jedenáctihodinovém jednání ministři financí eurozóny. Představitelé 19 zemí euroskupiny se shodli i na principech zmírnění řecké dluhové zátěže. To jejich předsedající označil za „průlom“, který zřejmě zajistí účast Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve třetím záchranném programu pro Řecko.

Řecko podle ministrů splnilo požadavky věřitelů na reformy veřejných financí. Ty byly podmínkou vyplacení druhé části ze záchranného programu pro Řecko z loňského léta. Celý program má hodnotu 86 miliard eur.

Ministři se podle agentury Reuters dohodli, že nabídnou Aténám v roce 2018 zmírnění dluhu, pokud se ukáže, že bez něj by Řecko nemohlo plnit dohodnutá rozpočtová kritéria. „Dosáhli jsme s Řeckem významného průlomu, který nám umožní dostat program finanční pomoci do nové fáze,“ řekl po jednání šéf „euroskupiny“ Jeroen Dijsselbloem.

Nové úvěry budou podle sdělení ministrů uvolněny v několika splátkách. Příští měsíc Atény dostanou 7,5 miliardy eur, během léta pak evropský stabilizační mechanismus ESM uvolní zemi postupně zbylé peníze, což bude podmíněno souhlasem věřitelských institucí.

Wolfgang Schäuble a Jeroen Dijsselbloem
Zdroj: Reuters

Řecko muselo pro získání dalších miliard eur ze záchranného programu prokázat, že úspěšně plní jeho podmínky. Jednání o prověrce plnění programu se táhla od ledna a Řecku pomalu docházel čas. Atény potřebují nové úvěry nejpozději do července, kdy mají splatit část dluhů vůči MMF a Evropské centrální bance.

Řecký parlament o víkendu schválil balík reformních zákonů, které byly jednou z podmínek pro čerpání druhé tranše záchranného programu. Součástí odsouhlasených opatření je i korekční mechanismus, který v případě nedodržení plánovaných přebytkových rozpočtů automaticky provede výdajové škrty.

Atény by podle loňské dohody měly od roku 2018 dosahovat primárního rozpočtového přebytku, který nezahrnuje obsluhu dluhu, 3,5 procenta hrubého domácího produktu. Ministři dnes uvedli, že přijatá opatření Atén tento cíl zajišťují.

Hodnota řeckého dluhu se snižovat nebude

Dohodu o uvolnění úvěrů pro Řecko komplikoval MMF, který požadoval nejprve jednání o zmírnění dluhu. Podle fondu není beze změn v podmínkách obsluhy dluhu možné, aby Řecko vedlo dlouhodobý přebytek v určené výši. Euroskupina 19 ministrů se dohodla, že zhodnotí otázku udržitelnosti řeckého dluhu v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém horizontu.

Zástupce MMF Poul Thomsen po jednání uvedl, že fond se po dnešní dohodě zřejmě do programu pro Řecko zapojí. Rozhodnout ale o tom bude muset vedení fondu ve Washingtonu, dodal Thomsen.

Dijsselbloem řekl, že v otázce zmírnění řeckého dluhu ministři vyloučili snížení jeho nominální velikosti. Věřitelé nicméně prozkoumají možnost snížení úrokových sazeb a možná i prodloužení splatnosti dluhu, což požaduje MMF. „Můžeme se podívat na to, zda bude Řecko moci každoročně splácet své dluhy. Pokud ne, jsme připraveni jim v příštích letech pomoci,“ řekl šéf euroskupiny podle agentury AP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 1 hhodinou

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 11 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 11 hhodinami

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
19. 1. 2026

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026
Načítání...