Zemědělci si stěžují na zrušené mléčné kvóty, ministerstvo prý problémy neřeší

Výrobci mléka chystají demonstrace kvůli jeho nízkým cenám. Kritizují také ministerstvo za to, že prý neřeší jejich problémy. Kvůli zrušeným evropským kvótám údajně zemědělci přišli během dvou let o devět miliard korun. Stěžují si hlavně farmáři z Vysočiny a Plzeňska.

Video Události
video

Mléčné kvóty zabíjí české zemědělce

Problémy s evropskými kvótami se mohou odrazit například v zaměstnanosti. Kvůli takzvané mléčné krizi je v Česku ohroženo až 10 tisíc pracovních míst. Farmářům vadí například to, že loni avizovaná podpora zemědělců existuje jen na papíře. A to i přesto, že ji má vláda ve svém programovém prohlášení.

„Je zřejmé, že mléčná krize se sama nevyřeší, a to ani v řádu několika měsíců. Prognózy, které máme k dispozici, naopak ukazují na zhoršení situace,“

Dana Večeřová

tisková mluvčí Agrární komory ČR

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že situace se bude zlepšovat. „Máme nachystána opatření za více než dvě miliardy korun právě na pomoc a podporu zemědělcům, kteří produkují vepřové maso a mléko,“ řekl.

Dopad na mlékárenský průmysl v Česku může mít i rekordní dovoz mléčných výrobků. Ten v letošním prvním čtvrtletí například u másla vzrostl o čtvrtinu. Podíl importu na tuzemské spotřebě je podle agrární komory 42,3 procenta. I proto bude komora požadovat utlumení dovozu.

Firmy prodělávají i 8 korun na kilogram

Druhým problémem českých zemědělců je vepřové maso. Například v Krucemburku na Vysočině počítají ztráty - také kvůli dovozu. Cena za kilogram vepřového totiž neustále klesá, nyní je pod 29 korunami. Vedoucí živočišné výroby v Krucemburku Milan Stránský prozradil, kolik firma prodělává. „Je to kolem 8 korun na kilogram,“ tvrdí Stránský.

Ceny se propadají neustále dolů a zemědělci hrozí, že pokud ministerstvo 20procentní rozdíl nevykryje, budou organizovat demonstrace a protesty. Ty ale asi nebudou tak velké jako před sedmi lety, kdy zemědělci zastavovali dopravu a vylévali mléko na pole.