Sobotka: Vláda nebude platit dluhy soukromých vlastníků OKD

Vláda je připravena pomoci všem, kteří budou muset z OKD eventuálně odejít. Nebude ale platit dluhy soukromých vlastníků OKD, řekl v úterý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při návštěvě Zlínského kraje. O OKD bude ve středu jednat ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) s prezidentem Milošem Zemanem, který mluví o možnosti znárodnění firmy.

Premiér Sobotka uvedl, že problémy OKD spočívají v neutěšené situaci na trhu s černým uhlím, která trvá zhruba poslední tři roky.

„Ceny uhlí jsou extrémně nízko. Krachují společnosti, které těží černé uhlí po celém světě. V Evropě jednotlivé země úplně končí hlubinnou těžbu černého uhlí prostě proto, že se to ekonomicky už řadu let nevyplácí. To je jeden z klíčových zdrojů problémů, ve kterých je OKD,“ uvedl premiér.

Kabinet je připraven pomoci

Vláda podle premiéra ale od situace na severní Moravě nedává ruce pryč.

„Máme připraveny aktivní programy a jsme samozřejmě připraveni pomoci. Ale nemůžeme za soukromé vlastníky platit jejich dluhy. Prostě vláda takovéto dluhy platit nebude.“

Bohuslav Sobotka

premiér české vlády, předseda ČSSD

Vláda má podle Sobotky zájem na udržení zaměstnanosti v maximálně možném rozsahu. „Samozřejmě jsme připraveni pomoci všem, kteří eventuálně budou muset z OKD odejít,“ dodal premiér.

Prezident Zeman už dříve navrhl řešit situaci kolem OKD znárodněním a tak, aby se podnikateli Zdeňku Bakalovi a jeho společníkům „už nedala ani koruna“. Bakalu, který do letošního února spoluvlastnil společnost New World Resources (NWR), majitele OKD, označil prezident za „nového Viktora Koženého“, který byl za podvody na akcionářích Harvardského průmyslového holdingu odsouzen k desetiletému trestu. Vězení se vyhnul útěkem do zahraničí.

Termín do pátku. Jinak insolvence?

Nové vedení OKD jedná se státem o restrukturalizaci černouhelné firmy. Firma uvedla, že zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti, pokud se do pátku se státem nedohodne. Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to označil za vydírání, podle Mládka jde o brutální nátlak majitelů nebonitních akcií.

Zájemci o doly by ale byli. Petr Paukner uvedl, že spolu s dalšími podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízí státu, že budou OKD provozovat. Svou investici ale podmiňují insolvencí podniku.

Krúpa: Vraťte nadměrné dividendy

Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy vyzvala dopisem členy představenstva a dozorčí rady černouhelné OKD, aby získali od bývalých majitelů firmy zpět nadměrnou výši vyplacené dividendy z let 2006 až 2012. Ta podle skupiny činí 40 miliard korun. Sdělila to v úterý mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková. Arca dále uvedla, že kdyby vedení OKD tvořilo dostatečné rezervy a nebyly vyváděny finance mimo společnost, současná krizová situace firmy by nenastala.

Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD. Podle svého vyjádření má ve firmě 3,44 procenta, dalším objemem akcií disponuje v rámci spřízněných firem. Přesný objem těchto akcií s odkazem na strategické důvody prezentovat nechce.

OKD podle Arca Capital vyplatila v průběhu let 2006 až 2012 na dividendách 65,3 miliard korun, přičemž zisk společnosti během stejného období byl 34,7 miliardy korun.

Podle analytika Petra Hlinomaze ale není příliš reálné, že by současné vedení OKD dividendy od svých předchůdců získalo. „Hypoteticky by jedni akcionáři mohli žalovat druhé, tedy ty, co hlasovali o výplatě dividendy (majoritní akcionáře), ale je otázkou, zda tehdy někdo vůbec hlasoval proti a celé je to velmi málo pravděpodobné,“ uvedl Hlinomaz. „Poměrně jednoduše se lze navíc hájit například tím, že takový vývoj hospodaření společnosti a ceny komodity se předvídat nedaly,“ dodal.

Krúpa se v otázce OKD angažuje dlouhodobě. V polovině dubna nabídl skupině Ad Hoc Group (AHG), novému majiteli NWR, že od ní firmu koupí. AHG uvedla, že mu OKD neprodá, dokud ji nestabilizuje ve spolupráci s vládou. Dodala, že k nabídce je připravena se vrátit po skončení jednání se státem.

Minulý týden Krúpa AHG vyzval, aby ho zvolila do dozorčí rady OKD. V dopise, který Arca adresovala mluvčímu AHG Romanovi Paříkovi, Krúpa mimo jiné vybízel k zapojení skupiny Arca do restrukturalizace OKD. „V této záležitosti zatím nemáme od AHG žádnou odpověď,“ řekla Hanáková.