OKD by mohli provozovat Paukner i Krúpa. Ad Hoc Group chce ale jednat až po stabilizaci OKD

Pokud by skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy převzala závazky černouhelné firmy OKD, je skupina podnikatelů kolem obchodníka s uhlím a elektřinou Petra Pauknera schopna s ní jednat o provozování těžební společnosti, potvrdil Paukner s tím, že ale k jednání zatím nedošlo. Zdůraznil však, že je důležité, jak se zachová stát ve svém postoji vůči skupině Ad Hoc Group (AHG), která nyní vlastní společnost New World Resources (NWR), majitele OKD. Krúpa uvedl, že je připraven s Pauknerem jednat.

Paukner v pondělí uvedl, že spolu s dalšími podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízí státu, že budou OKD provozovat. Dodal, že svou investici ale podmiňují tím, že firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků. Dnes své stanovisko upřesnil. „Netrvám na insolvenci, trvám na zrušení starých nevýhodných závazků,“ upřesnil pak ve čtvrtek Paukner. „Nemůžeme si dovolit staré závazky převzít. Pokud někdo, ať už stát nebo pan Krúpa, do toho půjde a řekne, že si ty závazky nějakým způsobem vyřídí, tak jsme připraveni s kýmkoliv spolupracovat,“ dodal.

Arca Capital, která je minoritním akcionářem NWR, oznámila zájem o koupi OKD od skupiny AHG ve středu. Uvedla, že ve firmě má podíl 3,44 procenta, dalším objemem akcií pak disponuje v rámci spřízněných firem. Přesný objem těchto akcií s odkazem na strategické důvody prezentovat nechce. Arca dnes také vyzvala AHG, aby zveřejnila analýzu dopadů vývoje v OKD. Tu pro AHG zpracovala poradenská společnost Deloitte.

AHG počká nejdříve na stabilizaci OKD, pak bude jednat

Mluvčí AHG Roman Pařík nejprve ve čtvrtek zopakoval, že nemůže Krúpovu nabídku komentovat. „Můžu potvrdit, že nabídka byla doručena pouze v češtině a bohužel nikoli jednotlivým zástupcům fondů v Londýně. Nyní probíhá proces zpracování,“ řekl Pařík. Později se pro ČT ale vyjádřil, že prioritní je stabilizace OKD ve spolupráci s vládou a teprve až pak mohou následovat případná jednání.  

Skupinu, která v Česku působí pod souhrnným názvem AHG, tvoří tři nadnárodní investiční společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC.

O případné pomoci ze strany státu jednali v úterý se zástupci skupiny AHG ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministři po jednání uvedli, že AHG poskytne během několika dní informace, které si vláda vyžádala. Teprve poté se kabinet rozhodne o svém postupu ohledně OKD. V prohlášení zaslaném ve čtvrtek AHG uvedla, že informace budou poskytnuty v pátek.

AHG dodala, že věří, že závazná dohoda se státem bude uzavřena do 30. dubna 2016, tedy v souladu s plánem společnosti, který zabrání insolvenci OKD. Nezávazná dohoda má pak být do pátku 22. dubna. „Situace je opravdu vážná, a tak si možné spolupráce s vládou, která ukončuje období nejistoty, velmi ceníme. My i management společnosti OKD jsme vládě i nadále plně k dispozici a jsme připraveni pracovat na tvorbě závazného řešení do konce dubna. Jakmile budou vládě doručeny požadované informace, míč bude na její straně,“ dodal Pařík.

obrázek
Zdroj: ČT24

K OKD se ve středu vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Uvedl, že nejvhodnějším řešením pro firmu by bylo její znárodnění.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800
kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.