České dráhy vypsaly soutěže na nákup vlaků za více než 10 miliard korun

České dráhy plánují koupit vlaky za více než deset miliard korun. Společnost vypsala trojici tendrů na dodávku elektrických a dieselových jednotek, které potřebuje pro účast ve výběrových řízeních na provoz železnic plánovaných ministerstvem dopravy. Jednou z trojice soutěží je dodávka vagonů pro rychlost do 200 kilometrů v hodině, které ČD chtějí využívat na mezistátních linkách. Konkurenční RegioJet je připraven investovat do nových vozidel tři miliardy korun. 

Předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek uvedl k jedné ze soutěží, že ČD chtějí být připraveny na otevírání trhu dálkové železniční osobní dopravy v České republice a na soutěže na dálkové linky. Proto se rozhodly již nyní vybrat dodavatele elektrických bezbariérových jednotek.

Skutečný počet odebraných souprav bude vycházet z toho, v kolika soutěžích státní dopravce uspěje. Nemusí tak být vyčerpány všechny peníze a odebrána všechna oznámená vozidla. Právě rámcová smlouva na nákup elektrických jednotek je největší z celého balíku nákupů.

Za 20 elektrických jednotek plánuje firma utratit 4,6 miliardy korun. Na zhruba čtyři miliardy korun by měla podle odhadu ČD vyjít zakázka na nákup 30 dieselových jednotek. Padesát rychlíkových osobních vozů pro mezistátní vlaky by mělo vyjít na 2,2 miliardy korun.

Video Studio ČT24
video

Velké plány na nové vlaky

RegioJet dává přednost státnímu nákupu 

Na informaci Českých drah reagoval  konkurenční RegioJet vlastněný podnikatelem Radimem Jančurou oznámením, že společnost podporuje plán zvažovaný ministerstvem dopravy. Ten spočívá v tom, že místo jednotlivých dopravců by vozidla pro linky, které bude stát poptávat v soutěži, kupoval stát, a následně je pronajímal dopravcům, kteří v soutěžích zvítězí. Na nákup vozidel totiž Česko může čerpat z fondů EU více než 20 miliard korun a financovat z nich až 85 procent ceny pořizovaných vlaků.

Pokud by ale tento projekt neprošel a vlaky by nakupovali podle zažitých modelů dopravci, je RegioJet připraven do nových vozidel investovat tři miliardy korun. Na většinu této sumy má už údajně zajištěné financování.