Největší soukromý těžař uhlí vyhlásil bankrot

Americká společnost Peabody Energy vyhlásila bankrot. Jde o největšího producenta uhlí se soukromým vlastníkem na světě. Kvůli prudkému propadu cen uhlí nebyla firma schopna zvládnout dluh, který výrazně zvýšila expanze firmy do Austrálie.

Celkový dluh společnosti Peabody na konci loňského roku činil 6,3 miliardy dolarů (150 miliard korun). Největší americký těžař uhlí už v březnu sdělil, že musel odložit uhrazení splatných úroků z dluhopisů a že by mohl vyhlásit bankrot.

Nakonec se mu nevyhnul a vstup Peabody do režimu soudní ochrany patří mezi největší bankroty v komoditním sektoru od poloviny roku 2014, kdy začaly pod tlakem oslabování ekonomik Číny a Brazílie prudce klesat ceny většiny surovin, uvedla agentura Reuters.

Zprvu výhodný nákup přivedl firmu do problémů

Finanční potíže Peabody se odvíjejí od převzetí australského těžaře Macarthur z roku 2011, za něhož Peabody zaplatila 5,1 miliardy dolarů (121 miliard korun). V té době to vypadalo jako výhodný krok, který firmě zajistí lukrativní pozici dodavatele koksovatelného uhlí pro asijské ocelárny.

Jakmile však začala klesat právě čínská poptávka po uhlí, nastaly problémy a loni musela firma z hodnoty svého australského majetku odepsat 700 milionů dolarů.

Video Studio ČT24
video

Finanční problémy Peabody trvají už od převzetí australského těžaře

Pod soudní ochranou bude firma Peabody schopna ozdravit své finance a snížit zadluženost. Měla by tím „položit základy dlouhodobé stability a budoucího úspěchu“, uvedl šéf podniku Glenn Kellow. Peabody si již pro bankrotový režim zajistila od věřitelů financování ve výši 800 milionů dolarů.

Uhelný průmysl již delší dobu čelí poklesu poptávky, přísnější ekologické regulaci a ve Spojených státech zejména konkurenci ze strany levného zemního plynu. V posledních letech zkrachoval značný počet amerických těžařů uhlí, včetně tamní dvojky Arch Coal.

Se značnými problémy se v posledních letech kvůli propadu cen uhlí na světových trzích potýká například i těžební společnost New World Resources (NWR), která v České republice vlastní černouhelné doly OKD.