Akcionáři CETIN žalují PPF za vytěsnění. Chtějí doplatek 238 milionů

Téměř 400 bývalých minoritních akcionářů společnosti CETIN podalo na začátku března žalobu, kterou se dožadují od PPF doplatku zhruba 238 milionů korun za akcie, které museli nabídnout v rámci takzvaného vytěsnění. Dohromady bývalí akcionáři reprezentují asi jedno procento základního kapitálu CETIN.

O vytěsnění rozhodla loni v prosinci valná hromada CETIN na návrh skupiny PPF, která ovládala přes 90 procent akcií. Skupina v lednu letošního roku vyplatila menšinovým vlastníkům 172,4 korun za jednu akcii. PPF přitom trvá na tom, že výše protiplnění určená valnou hromadou je přiměřená hodnotě akcií CETIN.

„Soudní rozhodnutí, kterým bude přiznáno právo na vyšší protiplnění, bude závazné vůči všem minoritním akcionářům CETIN. Obdobně je pro hlavního akcionáře závazná i případná dohoda o dorovnání protiplnění, na které se hlavní akcionář shodne s advokátní kanceláří KLB Legal mimo soudní řízení. I v tomto případě bude dohodnutá výše protiplnění závazná vůči všem vytěsněným akcionářům,“ uvedla právní kancelář KLB Legal, která bývalé akcionáře zastupuje.

O vzniku CETINu se rozhodlo před rokem

CETIN vznikl v dubnu 2015 oddělením pevných a mobilních sítí a datových center od operátora O2, kterého rovněž ovládá investiční skupina PPF Petra Kellnera. Akcionáři O2 získali stejný počet akcií CETIN.

Minoritní akcionáři, kterých se tehdy na valné hromadě sešel trojnásobek obvyklé účasti, byli z velké části proti. Mnozí v emotivních vystoupeních vyjadřovali obavy o hodnotu svých podílů.

Skupina PPF Petra Kellnera investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti, maloobchodní služby až po zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA a vlastní aktiva ve výši 21,3 miliardy eur. V České republice působí skupina v oblasti bankovnictví a finančních služeb, v telekomunikacích, realitách či biotechnologiích.