Spor exekutorů v Přerově. Padlo obvinění ze zpronevěry, komora chystá kontrolu

Budoucí šéf Exekutorského úřadu Přerov (EÚP) Lukáš Jícha uvedl, že jeho předchůdce Tomáš Vrána krátce před chystaným dubnovým předáním funkce zpronevěřil několik milionů korun. Podá proto na něj trestní oznámení. Vrána vyjádření Jíchy označil za lež a tvrdí, že převedené peníze nepatřily dlužníkům ani věřitelům.

Soudní exekuce
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Předávání EÚP novému vedení doprovází neshody pracovníků, kvůli kterým v sídle úřadu zasahovala policie. Exekutorská komora už nařídila mimořádnou hloubkovou kontrolu v EÚP, který patří v Česku mezi tři největší instituce zaměřené na exekuce.

„Tomáš Vrána spolu s údajným nově jmenovaným generálním ředitelem svého úřadu Jiřím Bílkem vyvedli v úterý z depozitního účtu úschov soudního exekutora na účet společnosti C.M.B CZ FACILITY několik milionů korun,“ sdělil agentuře ČTK Jícha.

Čí byly převedené peníze?

Peníze byly podle Jíchy převedeny na zahraniční účet firmy C.M.B CZ FACILITY, která má nejasnou vlastnickou strukturu. Z bankovního výpisu vyplývá, že odesláno bylo 3,4 milionu korun.

„Jde o zcela nezpochybnitelnou zpronevěru cizích prostředků, s nimiž nemá Tomáš Vrána právo disponovat. Vzhledem k závažnosti těchto skutečností podáváme trestní oznámení pro zpronevěru na Tomáše Vránu, Jiřího Bílka a také na advokáta Jiřího Vančuru jako členy zločinného spolčení,“ uvedl Jícha. Zároveň podá návrh na předběžné opatření, kterým by soud zakázal těmto osobám disponovat depozitními účty exekutora a spisovou agendou.

Vránův mluvčí Kryštof Šabacký řekl, že z depozitního účtu, na který přicházejí platby od dlužníků a jsou zněj vypláceni věřitelé, nebyly převedeny žádné peníze. „Peníze z účtů Tomáše Vrány opravdu odešly, avšak jedná se o běžné účty, ke kterým má přístup pouze Tomáš Vrána. V žádném případě se nejedná o prostředky dlužníků a věřitelů. Tyto prostředky se převedly z důvodu obchodních aktivit Tomáše Vrány. Nemají žádný vliv na chod EÚP,“ upozornil.

Komora je znepokojena

O dění v EÚP se zajímá vedení Exekutorské komory ČR. „Exekutorská komora je znepokojena zprávami o situaci na EÚP. Požádala jsem proto předsedu kontrolní komise o provedení mimořádné kontroly na přerovském úřadu,“ řekla prezidentka komory Pavla Fučíková. Kontrolní komise si v pátek předvolá Vránu a Jíchu k podání vysvětlení.

„Na základě výsledků šetření se Exekutorská komora rozhodne o dalších krocích, jako je například podání kárné žaloby či trestního oznámení,“ dodala Fučíková. Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána požádala o to, aby jeho úřad zahájil vlastní šetření a na případ dohlédl.

O odvolání usiloval Pelikán

Jícha byl vybrán na základě hlasování výběrové komise, ve které usedli soudní exekutoři, soudci a zaměstnanci ministerstva spravedlnosti. Vrána stál v čele EÚP od roku 2001. V pozici exekutora zůstane do 31. března, poté přerovský úřad převezme Jícha. O odvolání Vrány usiloval ministr spravedlnosti Robert Pelikán,který na exekutora loni kvůli četným stížnostem podal kárnou žalobu. 

EÚP zahájil činnost v roce 2001. Zaměstnává dvě stovky lidí a ročně řeší zhruba 60 tisíc nových exekucí.