Češi polským potravinám nedůvěřují, přesto je kupují

3 minuty
Češi kupují polské potraviny dále, navzdory skandálům
Zdroj: ČT24

Polsko patří mezi nejvýznamnější obchodní partnery České republiky. Vzájemné obchodní vztahy v minulosti narušilo i několik afér, hlavně potravinových. Čeští spotřebitelé levnější zboží z Polska ale i tak stále kupují. Zejména pokud bydlí jen kousek za hranicemi, tak se jim cesta rozhodně vyplatí.

Plesnivé uzeniny, falšované kakao a další šizené potraviny. Zřejmě nejvíc pověsti polských potravin uškodila kauza antibiotik v kuřecím mase v roce 2013 anebo technická sůl v potravinách. Tu objevily před čtyřmi lety polské úřady v uzeninách, sýrech anebo v rybách. Jak ale tehdy uvedl předseda Klubu polského kapitálu v Česku Darciusz Marcinkowski, tyto výrobky s obsahem technické soli se do Česka nedostaly, proto to polská strana brala jako svou vnitřní záležitost. Další ránu zasadil pověsti polských potravin také skandál ohledně krmení skotu zakázanou masokostní moučkou.

Po sérii těchto afér se před třemi lety rozhořel diplomatický spor. Polský ministr zemědělství byl přesvědčený, že čeští kontroloři chtěli vytlačit polské potraviny z trhu. Důvod – údajně příliš časté kontroly. Ministři si spor vyříkali až na jednání v Bruselu.

„Neočekával jsem, že by ten spor měl někam gradovat. Protože si opravdu stojím za prací našich dozorových orgánů, že nebyly polské potraviny a polští výrobci zatíženi intenzivnější kontrolou,“ uvedl v roce 2013 ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pověst polských potravin se pak snažili zachránit hlavně menší farmáři – třeba propagací domácích sýrů a uzenin. Navíc – nebýt potravin z Polska, ceny v českých obchodech by zřejmě vyletěly vzhůru.

Vytváří konkurenci jednak lokálním výrobcům, ale také jiným zahraničním dovozům, a protože je polské zemědělství efektivní, může být poměrně levné a udržovat tak nízké ceny.
David Marek
hlavní ekonom Deloitte

I když vztahy obou zemí potravinové kauzy zasáhly, teď se obě země tváří, že je vše v pořádku. A dalším aférám se budou snažit zabránit společně.

„Letos nebo v loňském roce žádné takové kauzy neregistrujeme, připravujeme dokonce memorandum o spolupráci mezi potravinářskými inspekcemi obou zemí tak, aby se podobné kauzy v takovém rozsahu už nikdy neopakovaly,“ říká mluvčí českého ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

3 minuty
Kopřiva: Určitá nedůvěra k polským potravinám se projevuje až u devadesáti procent Čechů
Zdroj: ČT24

Počet Čechů nakupujících v Polsku stále roste

Z průzkumů však plyne, že až devadesát procent Čechů považuje polské potraviny dodnes za nekvalitní. „Je pravda, že kauzy, které kulminovaly kolem roku 2012, poškodily pověst polských potravin v očích tuzemských spotřebitelů. Kdy se to ztratí? Určitým faktorem je čas i dlouhodobá opakovaná dobrá zkušenost spotřebitelů se zbožím,“ konstatuje mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

A například na webu potraviny na pranýři je aktuálně k vidění osm šarží polských potravin, které bylo potřeba stáhnout z tuzemského trhu. „Jedná se o potraviny nebezpečné i falšované. U nebezpečných se vyskytuje například nedeklarovaný alergen v potravinách, u falšovaných pak třeba nižší množství mléčného tuku v mléčných výrobcích,“ dodává Kopřiva.

Za nákupy do Polska se však navzdory přetrvávající nedůvěře vypravuje jak individuálně, tak prostřednictvím autobusových zájezdů, stále více Čechů. Kromě potravin nakupují především oblečení nebo nábytek.

2 minuty
Za nákupy do Polska míří stále více Čechů
Zdroj: ČT24

Jana Pastorková průběžně nakupuje v Polsku už více než 16 let. Kromě základních potravin tam jezdí i pro benzín nebo drogerii. „Teď spravujeme domeček, takže už jsme si obhlídli, že vlastně tady je všechno na opravu levnější , jsou tady levnější barvy na malování, takže vlastně je toho dost, co tady nakupujeme,“ říká Pastorková.

Polské firmy jsou schopny často komunikovat v češtině

Podle děkana Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Daniela Stavárka polské firmy nabízejí i velmi kvalitní a propracovaný zákaznický servis. Zejména příhraniční firmy jsou schopny se zákazníky komunikovat i v češtině a umožňují platbu v českých korunách.

Do Polska se na nákupy už také dávno nejezdí jenom na tržnici. Stále častěji je čeština slyšet i v menších obchodech. „Prakticky denně máme tady v obchodě nějakého Čecha. Je to levnější, jsme totiž jen dva kilometry od hranic, takže se jim to vyplatí,“ potvrzuje prodavač v malém polském obchodě.

Za nákupy do Polska často vyjíždí Obyvatelé Severní Moravy, kteří obvykle míří do polského Těšína. Se zlotými v peněžence se ale na nákupy vypravují i východočeši – jejich cílem je nejčastěji městečko kousek od Náchoda – Kudowa Zdroj. Podle majitelky obchodu v tomto městě, Anny Biale, představuje v současnosti počet českých zákazníků zhruba padesát procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 8 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 9 hhodinami

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
před 18 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025
Načítání...