Evropští oceláři včetně českých se obávají levné čínské oceli, v únoru proto v Bruselu demonstrovali proti tomu, aby Čína získala status tržní ekonomiky. Evropská unie by pak nemohla uplatnit cla. Nyní zvažuje, že by Číně sice mohla status udělit, spojila by to však s podmínkou omezením dovozu oceli. S odvoláním na unijního představitele o tom informovala agentura Reuters
Status tržní ekonomiky pro Čínu? Mohla by padnout podmínka omezení dovozu oceli
Evropská komise musí do prosince rozhodnout, zda udělí Číně status tržní ekonomiky. Omezily by se tím ale pravomoci na uvalení cel na příliš levný dovoz z Číny. „Vyjednavači zvažují, že spojí rozhodnutí EU o udělení statusu tržní ekonomiky Číně s výraznějším poklesem nadbytečné kapacity čínské oceli,“ řekl zdroj z EU zapojený do jednání. Konečné rozhodnutí o strategii vyjednávání ale podle něj ještě nepadlo. Mluvčí Evropské komise se odmítl vyjádřit.
Nadměrná produkce oceli se jeví jako hlavní problém a bude předmětem jednání mezi EU a Čínou, které se uskuteční příští týden v Pekingu. Čína již určité kroky uskutečnila. Ministr obchodu Kao Chu-čcheng v dopise zaslaném v únoru evropské komisařce pro obchod Cecilii Malmströmové slíbil, že Čína produkci oceli sníží o 100 milionů až 150 milionů tun. To je nicméně podle unijního zdroje příliš málo. „I kdyby Čína tento závazek respektovala v plné výši, bude mít stále nadbytečnou kapacitu vyšší, než je celková produkce oceli v EU,“ dodal.
Nadprodukce Číny má být 400 milionů tun, produkce EU je 170 milionů
EU uvalila sankce na dovoz oceli za dumpingové ceny v 36 případech, z toho 16 na produkty z Číny. Nadprodukce čínského ocelářského sektoru podle unijních dokumentů činí 400 milionů tun. To je více než dvojnásobek celkové roční produkce oceli v EU, která činí 170 milionů tun. Většina z tohoto přebytku se vyváží do Evropy. Jen loni dovoz oceli z Číny vzrostl o 53 procent, uvádí se v předloze zprávy o problémech ocelářského průmyslu EU, který má agentura Reuters k dispozici a který Evropská komise plánuje zveřejnit 16. března.
Země EU tlačí na komisi, aby ochranu před levným dovozem oceli posílila. Ministři z Německa, Británie, Francie a Itálie, tedy čtyř největších ekonomik EU, jsou mezi signatáři únorového společného dopisu vyzývajícího k větší podpoře strádajícího ocelářskému průmyslu.